Gıda Hattı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gece yarısı o ifadeyi düzeltti

19 Kasım 2021, 00:26
Paylaş
Hazine ve Maliye Bakanlığı, gece yarısı o ifadeyi düzeltti

Döviz alım satımında kimlik ibrazına ilişkin düzenlemenin serbest piyasaya müdahale olmadığı açıklaması yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yeni bir tebliğ yayımlayarak “işlem limitlerini belirlemeye,” ibaresini “kimlik ibrazına yönelik işlem limitlerini belirlemeye,” olarak değiştirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 18 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2018-32/45)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği (No: 2021-32/64) ile, döviz bürolarında alım satım işlemlerinde kimlik ibrazı limiti 100 doların üstü ve karşılığı TL olarak belirlenirken, işlem limitlerini belirleme yetkisinin de Bakanlıkta olacağı hükmü yer almıştı.

Söz konusu ifadenin “serbest piyasaya müdahale” olduğuna ilişkin değerlendirmeler üzerine, Bakanlıktan yapılan açıklamada, “İşlem limitlerini belirlemeye ifadesi sadece kimlik ibrazına yönelik olup, bu ifade 100 dolar limitini artırma veya azaltmaya yönelik bir yetkilendirmeyi ifade etmektedir. Döviz alım satımı piyasada alıcılar ile satıcılar arasında serbestçe gerçekleşmektedir. Düzenlemenin serbest piyasaya mücadelesi kesinlikle söz konusu değildir” denilmişti.

Bakanlıktan gece yarısı tebliği!

Hazine ve Maliye Bakanlığı bu açıklamaya rağmen, Resmi Gazete’nin 18 Kasım 2021 tarihli Mükerrer sayısında yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2018-32/45)'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2021-32/65) ile ifadeyi değiştirme yoluna gitti.

Tebliğle, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2018-32/45)’in 30 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “işlem limitlerini belirlemeye,” ibaresi “kimlik ibrazına yönelik işlem limitlerini belirlemeye,” olarak değiştirildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.