Gıda Hattı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz piyasasına müdahale iddialarına ne dedi?

13 Ekim 2021, 16:58
Paylaş
Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz piyasasına müdahale iddialarına ne dedi?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz piyasasına müdahale olarak yorumlanan Tebliğ değişikliği için, “Döviz piyasalarına ilişkin herhangi bir müdahaleyi kesinlikle içermemektedir. Uygulamanın sektördeki kayıt dışılığın azaltılması ve kurumsallaşma düzeyinin artırılması ile uluslararası düzenlemelere uyum dışında başka hiçbir amacı yoktur” açıklaması yaptı.

Resmi Gazete’de 12 Ekim 2021 tarihinde yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile, döviz bürolarına, döviz alım satımı yapan kişilerin kimlik numaraları ile kimlik bilgilerini kayıt zorunluluğu getirildi.

Döviz piyasasına müdahale mi?

Tebliğle yapılan düzenleme, son dönemde yüksek kur artışı ile gündemde olan döviz işlemlerinin kontrol altına alınması çabası olarak değerlendirildi.

Bazı basın yayın organlarında, özellikle sosyal medyada yükselen eleştiriler üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

Tebliğ değişikliğine kadar döviz alım satımında kimlik bildirim yükümlülüğü yoktu

“Bugün bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya mecralarında döviz bürolarına yönelik Yetkili Müesseseler Tebliğine ilişkin gerçeği yansıtmayan ve gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı iddialara yer verildiği görülmüştür.

12.10.2021 tarihli 2018-32/42 sayılı Tebliğ değişikliğine kadar, kambiyo mevzuatı kapsamında döviz alım satımında bir kimlik bildirim yükümlülüğü bulunmamakla birlikte, daha önce MASAK mevzuatı kapsamında işlem tutarı ya da birbiriyle bağlantılı birden fazla işlemin toplam tutarının 75.000 TL’yi aşan işlemler ile Vergi Mevzuatı uyarınca 3.000 ABD doları veya eşitini aşan işlemlerde kimlik tespiti zorunluluğu bulunmaktaydı.

2018-32/45 sayılı Tebliğ’de yapılan değişiklik ile bir alt sınır olmaksızın döviz alım satım işlemlerinde kimlik tespiti zorunlu hale getirilmiştir. Ülkemizde bankalar ve sermaye piyasası aracı kuruluşları nezdinde gerçekleştirilen işlemlerde olduğu gibi yetkili müesseseler sektöründeki tüm işlemlerin de kayıt altına alınması ve ayrıca sektörün uluslararası uygulamalar ile uyumlu hale getirilmesi hedeflenmiştir.

“Uygulamanın sektördeki kayıt dışılığın azaltılması dışında hiçbir amacı yoktur”

Söz konusu yeni uygulamanın sektördeki kayıt dışılığın azaltılması ve kurumsallaşma düzeyinin artırılması ile uluslararası düzenlemelere uyum dışında başka hiçbir amacı yoktur. Tebliğ ile yapılan değişiklik, döviz piyasalarına ilişkin herhangi bir müdahaleyi kesinlikle içermemektedir. Düzenleme, sadece döviz bürolarının işleyişi ve kurumsallaşmasına yönelik ihtiyaçları karşılamaya yönelik olarak hazırlanmıştır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.