Gıda Hattı

Hazine ve Maliye Bakanından enflasyonda iddialı hedef!

9 Ocak 2022, 10:07
Paylaş
Hazine ve Maliye Bakanından enflasyonda iddialı hedef!

İş dünyası ve STK’ların kadın yöneticileriyle buluşmasında yeni ekonomi modelini anlatan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, KDV’de sadeleşmeye gidileceğini açıkladığı görüşmede, “önümüzdeki birkaç ay içerisinde enflasyonu tek haneye indirmeyi planladıklarını” dile getirdiği bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iş dünyası, reel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileriyle, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi.

Bakan Nebati, ekonomideki görünümü anlattı

Basına kapalı olarak gerçekleşen ve yaklaşık 6 saat süren toplantıda, Nebati’nin Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair bir sunum gerçekleştirdiği ve sunum sonrası katılımcıların da tek tek söz alarak görüşlerini ve sorunlarını dile getirdiği öğrenildi. Toplantıdan paylaşılan bilgilere göre Bakan Nebati, güçlü üretim ve ihracat kapasitesi ile Türkiye’nin yüksek miktarda doğrudan yabancı yatırım çeken önemli bir merkez haline gelme potansiyeli olduğunu belirtti. Nebati, piyasalardaki oynaklığın azaltılmasına yönelik olarak gereken makro ihtiyati tedbirlerin alınacağını, ekonomide beklentileri iyileştirerek reel sektörün önünü daha net görmesinin sağlanacağının altını çizdi.

Kadın istihdamının artırılması amacıyla mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları başta olmak üzere verilen destekler ve teşviklere de değinen Bakan Nebati, sosyal politikalar kapsamında devreye alınan projeleri anlattı.

“Kur, faiz ve enflasyonla ilgili sorunların yakın zamanda geçeceği bildirildi”

Toplantı sonrası, iş dünyasının kadın temsilcileri toplantıyla ilgili görüşlerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, “Toplantıda herkes kendi sektörüyle ilgili dertlerinden bahsetme şansı buldu. Tüm katılımcılar görüşlerini paylaştı, bakanımız herkesi dinleyerek notlar aldı. Verimli bir toplantı gerçekleşti” derken, Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, “Tüm sorunlarımızı bakanımıza anlattık. Kur, enflasyon, faiz konuları hepimizi etkileyen konular. Bakanımız kur, faiz ve enflasyonla ilgili sorunların yakın zamanda geçeceğini bildirdi. İhracatçıların teşvik edileceğinden bahsedildi. Bakanımız kredi ve fonlara erişimin kolay olacağını ve faizlerin düşeceğini söyledi. İyi ve verimli bir toplantı gerçekleşti” diye konuştu.

Ana hedef, enflasyonu düşürmek!

Türkiye İhracatçılar Meclisi Kadın Konseyi Başkan Yardımcılarından Sultan Tepe ise, “Bakanımız ana hedeflerinin enflasyonu düşürmek olacağını söyledi ve dövizdeki dalgalanmanın dengeleneceğini de vurguladı. Tüm sorunlarımıza bürokrasinin her noktasında destek olunacağını söyledi.” dedi. Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Emine Erdem de, şunları söyledi:

“Kamu ihalelerinde kadın tedarikçilere ayrıcalık istedik”

“Özellikle kadın girişimcilerin ve ihracatçıların desteklenmesi konusunu gündeme getirdik. Kadın girişimciler işe başlarken sürdürülebilirlik konusunda birtakım sıkıntılar yaşıyorlar. Kamu ihalelerinde kadın tedarikçilerden ürün ve hizmet alımı konusunda bir ayrıcalık yapılmasını gündeme getirdik. Kadının istihdamda, girişimcilikte, ihracatta güçlenmesi için taleplerimizi ilettik. Kendisi de notlarını aldık gayet olumlu şekilde dinledi. Kadın girişimcilerin büyümesi adına özellikle KDV’de indirimi gündeme getirdik. KDV konusunda kendisi önümüzdeki dönemde bu konuya ilişkin düzenleme olacağını açıklayacaktır.

KOBİ'lerin yatırım ve finansmana daha hızlı ulaşması gerektiğini aktardık. Politika faizinin reel sektöre çok yansımadığını aktardık. Bizler üretim, istihdam, büyüme adına kadın girişimciler olarak çalışmaya devam edeceğimizi aktardık. Öte yandan KGF’de düzenlemelerin olacağını açıkladılar. Uygun koşullarla kadınlara kredi desteği verileceği gündeme geldi.”

KDV’de sadeleşmeye gidileceğini söyledi

Bakan Nebati’nin iş dünyasının kadın temsilcileriyle görüşmesinde, KDV’de sadeleşmeye gideceklerini, bu alanda çalışma yaptıklarını açıkladıkları da bildirildi.

Bloomberg TV’ye açıklamalarda bulunan Big Chefs Kurucusu Gamze Cizreli, çoğu sektörün temel sorunlarından biri olan KDV konusunda düzenleme geleceği mesajını aldıklarını söyledi. Cizreli, “Öne çıkan ve son derece önemli olan konu, KDV’de sadeleşmeye gidileceğini açıklamasıydı. KDV’de yüzde 1, 8, 18 gibi oranları sadeleştireceklerini ve bu alanda düzenleme için çalıştıklarını anlattı. Önümüzdeki günlerde bu konuya ilişkin bir düzenleme geleceğini umut ediyoruz” dedi.

“Birkaç ay içinde enflasyonu tek haneye indirmeyi planladıklarını açıkladılar”

Türkiye Uluslararası Etkinlikler Derneği (TUED) Başkanı Meltem Bayazıt Tepeler ise, Bakan Nebati’nin önümüzdeki bir kaç ay içerisinde enflasyonu tek haneye indirmeyi planladıklarını aktardı. Tepeler, “Herkesin ortak derdi stabil olmayan döviz kuru, personel zamları, yüksek enflasyondu. Önümüzdeki bir kaç ay içerisinde enflasyonu tek haneye indirmeyi planladıklarını aktardılar. Bizim sektörümüzdeki KDV oranı çok yüksek, yüzde 18 düzeyinde. Bu da uluslararası etkinliklerin ve projelerin yurt dışına kaçmasına sebep oluyor” diye konuştu.

Bakan Nebati’den kadın istihdamı mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de, iş dünyası ve STK’ların kadın temsilcileri ile görüşmesine ilişkin sosyal medya hesabından fotoğraflarla birlikte bir paylaşımda bulundu.

Nebati, “İş dünyası ve STK’larımızın kadın yöneticileri ile verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Yenilikçi fikirleri ve güçlü vizyonu ile ortak aklın simgesi olan değerli kadınlarımız, ekonomide devreye aldığımız politikaların başarıya ulaşabilmesinde en büyük güvencemiz olacaktır. Bu kapsamda, üst düzey yönetimlerde kadın yönetici oranlarındaki artışı önemsemekle birlikte, kadınlarımızın istihdamdaki payını artırmak amacıyla istişare odaklı katılımcı bir anlayışın yanı sıra güçlü bir dayanışma ile hareket etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.