Gıda Hattı

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan: “Hissedilen ve gerçekleşen enflasyon arasında fark olabilir”

13 Kasım 2021, 00:06
Paylaş
Hazine ve Maliye Bakanı Elvan: “Hissedilen ve gerçekleşen enflasyon arasında fark olabilir”

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları tartışılırken, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan itiraf gibi bir açıklama geldi. Gerçekleşen ve hissedilen enflasyon olduğunu belirten Elvan, “Hissedilen ile gerçekleşen enflasyon arasında fark olabilir. Sepetteki gıda ağırlığı Avrupa ülkelerinde yüzde 10-15 iken, Türkiye'de yüzde 24-25 civarında. AB’de enflasyon 4-5 varken, başka sebepler de var. Orada sepetteki gıda oranı düşük” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Bakanlığı ile bağlı kuruluşların 2022 yılı bütçelerinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

“Merkez Bankası’nın temel görevi, fiyat istikrarını sağlamak”

Cari açık ile ilgili olarak Bakan Elvan, “Merkez Bankası’nın temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. Cari açıkla ilgili yapısal bir problemimiz var. Yapısal cari açığı azaltmak, kısa vadede mümkün değil. Orta ve uzun vadede yapısal cari açık sorununu çözmek, hükümetin görevidir. Para politikasında kullanılacak araçlar bellidir. Bu araçları Merkez Bankası uygular. İthalatımızın, yüzde 70’i ara mal, yüzde 20’si yatırım malı, yüzde 10’u tüketim malı. Türkiye yüzde 90 ara mal, yatırım malı ithal eden bir ülkedir. Ara mal ve yatırım malı ithalatını aşağı çekebilecek, dışarıdan ileri teknoloji getirebilecek bir alt yapının oluşturulmasıdır. Yapısal cari açık problemini kökünden çözebilecek adımları teker teker atıyoruz, atmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Covid nedeniyle 613 milyar TL borçlanma ile karşı karşıya kaldık”

Dünya Bankası ile 3.1 milyar dolarlık anlaşma imzaladıklarını belirten Elvan, 2.5 milyar dolarlık bir destek alacaklarını ifade etti.

Bakan Elvan bütçe konusunda, “Covid problemi var. Bunlara yönelik harcamalar var. Ne kadar borçlanma yapacağız, bunları kalem kalem çalıştık. 4.3 üzerinde bütçe açığı ile, 619 milyar TL’nin üzerinde yüklü bir borçlanma ile karşı karşıya kalacağımız çıktı. Çok sayıda düzenleme yaptık. Geliri artırıcı, kayıt dışılığı azaltıcı bir takım tedbirler aldık. Tevkifat oranlarını genişlettik. Sadece bu alanın genişletilmesiyle 20 milyar TL üzerinde gelir elde ettik. Kurumlar Vergisi’ni yüzde 25 çektik” bilgisini paylaştı.

“2022 yılında daha rahat nefes alacağız”

Merkezi Yönetim olarak borçlarının yüzde 50’sinin yabancı para cinsinden olduğuna işaret eden Elvan, “Kontrollü gitmek zorundayım. ABD rezerv para, kendi parasını kullanıyor. Covid'e yönelik ciddi harcamalar yapmamıza rağmen, Covid destekleri sıralamasında Türkiye, gayri safi yurt içi hasılaya oranla 12. sırada. Merkezi yönetim bütçesinden yüzde 2 biraz üzerindedir. Eğer bizim sanayimiz güçlüyse, o dönemde aldığımız önlemlerin ciddi katkısı olmuştur. 2022 gelişmiş, gelişmekte olan ülkeler problemsiz devam etmeyecekler. 2022, 2023 yılı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından bütçe açısından zorlu olacak. Biz 2022 yılında daha rahat nefes alacağız” diye konuştu.

“Hazine olarak yurtiçi borçlanmamızı azaltacağız”

Borçlanma konusunda Elvan, “464 milyar lira ile yılı kapatacağız. Türkiye’nin tüm borçlarının milli gelire oranı yüzde 150, gelişmekte olan ülkelerin borçlarının milli gelire oranı yüzde 250, küresel ölçekte tüm ülkelerin borçlarının gayri safi yurt içi hasılalarına oranı yüzde 350’nin üzerinde. Hazine olarak yurtiçi borçlanmamızı azaltacağız. Toplam borcumuzun yüzde 50’si kadar yurtiçi dövizle borçlandık. 2022 yılında yurtiçi döviz borçlanması yapmak istemiyoruz” dedi.

2022’de 2021 yılında yurt içinden alınan altının yarısından daha az altın alımı yapacaklarını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, “Yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılması amacıyla bir miktar devam edelim istiyoruz. Yüzde 50’nin altında bir altın alımını planlıyoruz. Hem yabancı para hem de altını yurt içi borçlanmada tamamıyla sıfırlayacak yaklaşım içinde yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

Bakan Elvan’dan enflasyon itirafı!

Enflasyon ile ilgili sorular üzerine de “gerçekleşen ve hissedilen enflasyon” olduğunun altını çizen Elvan, “Hissedilen ile gerçekleşen enflasyon arasında fark olabilir. Sepetteki gıda ağırlığı Avrupa ülkelerinde yüzde 10-15 iken, Türkiye'de yüzde 24-25 civarında. Avrupa Birliği’nde enflasyon 4-5 varken, başka sebepler de var. Orada sepetteki gıda oranı düşük” ifadelerini kullandı.

Akaryakıt fiyatlarının Avrupa’da ve Türkiye’de bir euro civarında olduğunu belirten Elvan, “Şu anda akaryakıt fiyatları bir doların altında. Bugüne kadar eşel mobil sistemiyle 64 milyar liralık vergiyi almadık. Eşel mobil tamamen devreden çıktı. Brent petrol 83-84 dolar. Ocak ayına göre yüzde 60-70 artış oldu. Biz vatandaşlarımıza yansıtmamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“100 liraya mal olan doğal gazı, vatandaşa 25 liraya veriyoruz”

Doğalgaz fiyatlarında konutlara yönelik destekleri olduğunu hatırlatan Elvan, “Vatandaşlarımızın doğalgaz açısından sıkıntı çekmemesi açısından aşağı yukarı 100 liraya mal olan doğalgazı 25 liraya vatandaşla veriyoruz” dedi.

“Vergi cenneti” denilen ülkelerden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bilgilerini aldıklarını vurgulayan Bakan Elvar, “Bizde bilgileri veriyoruz. Bilgiler üzerinde MASAK, Vergi Denetim Kurulu, Gelir İdaresi Bakanlığı çalışıyor. Herhangi yanlış iş yapan olursa gereken yapılacaktır” dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.