Gıda Hattı

Hazine Bakanı Albayrak’tan borç açıklaması!

18 Ağustos 2020, 00:40
Paylaş
Hazine Bakanı Albayrak’tan borç açıklaması!

Hanehalkı ve kamunun borçları üzerinden yapılan eleştirilere sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ekonomi ve kriz yönetimi konusunda sabıkası kabarık olup Türkiye’ye karanlık günler yaşatanlar, bugün ‘borçluluk’ üzerinden ortaya koydukları yalanlarla kendilerince yıpratma politikası izliyor” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, hanehalkı ve kamu borçluluğuna ilişkin eleştirilere, sosyal medya hesabından, Türkiye ve dünya ülkelerinin hane halkı ve kamu borçluluğu rakamlarına da yer verdiği paylaşımla yanıt verdi.

“Ekonomi ve kriz yönetimi konusunda sabıkası kabarık olanlar...”

Bakan Albayrak, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Ekonomi ve kriz yönetimi konusunda sabıkası kabarık olup Türkiye’ye karanlık günler yaşatanlar, BUGÜN ‘borçluluk’ üzerinden ortaya koydukları yalanlarla kendilerince yıpratma politikası izliyor.

Türkiye’de hanehalkı borçluluğunda kişi başına düşen borç miktarı 1.291 dolardır. Gelişmekte olan ülkelerde 26.680 dolar olan bu rakam; 6.271 dolar olan dünya ortalamasının çok altındadır.

Kamu borçluluğunda ise Türkiye'nin rakamları dünya ortalamasının üçte biridir.

Türkiye, hanehalkı ve kamu borçluluğu gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere kıyasla ÇOK DAHA İYİ DURUMDADIR. Türkiye ekonomisi, dünden bugüne nasıl direncini koruyarak nice badirelere göğüs gerdiyse bu küresel krizden de daha da güçlenerek çıkacaktır.”

Rakamlar ne söylüyor?

Hazine Bakanı Albayrak'ın paylaşımında yer verdiği Türkiye ve diğer ülkelerin hanehalkı ve kamu borçluluğu rakamlarına göre; kişi başı hanehalkı borçluluğunda dünya ortalaması yaklaşık 6 bin 300 dolar, gelişmiş ülkeler ortalaması 26 bin 700 dolar, gelişmekte olan ülkelerde 2 bin 200 dolar oldu. Kişi başına hanehalkı borçluluğu ABD’de 49 bin 579 dolar, Çin’de ise 5 bin 819 dolar, Türkiye’de ise bin 291 dolar olarak hesaplandı.

Kişi başı kamu borçluluğunda dünya ortalaması 9 bin 108 dolar, gelişmiş ülkeler ortalaması 41 bin 178 dolar, gelişmekte olan ülkeler ortalaması 2 bin 726 dolar oldu. Türkiye’de kişi başı kamu borçluluğu rakamı ise 2 bin 854 dolar olarak belirlendi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.