Gıda Hattı

Hazine Ağustos'ta 6.6 Milyar YTL'lik Borç Ödeyecek

1 Ağustos 2007, 18:17
Paylaş

Hazine, bu yıl ağustos ayında 5.3 milyar YTL'si iç ve 1.3 milyar YTL'si de dış olmak üzere toplam 6.6 milyar YTL'lik borç ödeyecek.

Hazine Müsteşarlığı ağustos ayı iç borçlanma stratejisini açıkladı. Buna göre, Hazine ağustos ayında 4 milyar 767 milyon YTL'si piyasaya, 504 milyon YTL'lik kamu kurumlarına yapılan satışların geri ödemeleri olmak üzere toplam 5 milyar 272 milyon YTL'lik iç borç ödemesinde bulunacak. Hazine iç borç ödemesinin 5 milyar 272 milyon YTL'sini YTL cinsinde, 80 milyon YTL'sini döviz cinsinden ve 143 milyon YTL'sini de dövize endeksli ödeyecek.

Hazine ağustos ayında 0.8 milyar YTL'si anapara ve 0.5 milyar YTL'si de faiz ödemesi olarak toplam 1.3 milyar YTL'lik dış borç ödemesi gerçekleştirecek.

Bu kapsamda, Hazine iç ve dış olmak üzere toplam 6.6 milyar YTL'lik ödemede bulunacak. Gelecek ay iç piyasalara yapılacak 4.8 milyar YTL’lik itfaya karşılık, iç piyasalardan 2.5 milyar YTL tutarında bir borçlanma yapılması öngörülüyor. Ağustosta toplam 5.3 milyar YTL’lik iç borç servisine karşılık 3 milyar YTL toplam iç borçlanma gerçekleştirilmesi programlandı.

Öte yandan Hazine ödemelerin finansmanını sağlamak amacıyla gelecek ay 3 ihale yapacak. Hazine, 20 Ağustos’ta 6 ay vadeli YTL Cinsi İskontolu Bono ihalesi yapılacak. Hazine, 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli devlet tahvili ve yine 5 yıl vadeli YTL Sabit Kuponlu Tahvil ihalesi gerçekleştirilecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.