Gıda Hattı

Hayvanlar iklim değişikliğiyle başa çıkmak için farklılaşıyorlar!

3 Ekim 2021, 11:31
Paylaş
Hayvanlar iklim değişikliğiyle başa çıkmak için farklılaşıyorlar!

Hayvanlar, ısınan iklimle başa çıkmak için hızla değişim geçiriyor. Ancak bazı hayvan türleri ise bunu başaramıyor. Dolayısıyla nesilleri tehlikeye giriyor.

Avusturyalı kuş bilimcisi  Ryding, iklim değişikliğini sadece insanların uyum sağlaması gereken bir sorun olarak düşünmek yerine, bunun diğer türleri de etkilediğini anlamamız gerektiğini söylüyor.

Daha büyük gagalı ve daha uzun bacaklı papağanlar, ağaç farelerinin artan kuyruk uzunlukları ve maskeli sivri farelerin bacak boyutlarındaki artışlar aslında iklim değişikliğiyle ilişkili.

En güzel örneği ise somon balıkları. Somon balıkları iklim değişikliğiyle beraber daha erken göç etmeye başlamakta ve hayatta kalma şanslarını arttırıyor. Kamufle olma yeteneğine sahip alaca baykuşlarının tüy renkleri de değişiyor. Yaşam alanları artık daha az kar gördüğü için tüyleri beyazdan kahverengine dönmeye başlıyor.

Ancak Ryding bu durumun iyi mi kötü mü olduğu üzerine daha çok çalışma yapılması gerektiğini söylüyor. Çünkü bu değişim ekolojinin de değişmesine sebep oluyor. Ekosistem değiştiğinde ise doğal yaşam da değişecek ve bir adaptasyon sürecine girmek zorunda kalınacak.

Ancak tüm hayvanlar uyum sağlamayacak

Tabi ki bu değişim sadece hayvanlarla da sınırlı değil. Ağaç türleri, otların yapıları yani kısaca bitki örtüsü de değişiyor. Buna bağlı olarak bazı hayvan türleri beslenmek için besin maddesi bulmakta zorlanıyor. Buna bağlı olarak nesilleri tehlikeye giriyor.

Komodo ejderhaları yakın zamanda hassas türler listesinden nesli tükenmekte olan türler listesine alındı. Çünkü beslendikleri avokado, vanilya ve yerli orkide türleri, şu anda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bitkiler listesinde.

Sonuç olarak iklim değişikliği sadece insanları değil tüm canlıları etkiliyor. Onları yeni şartlara adapte olmaya zorluyor. Bu adaptasyonu başarıyla tamamlayan canlı türleri yaşamlarını devam ettirirken diğer türlerin nesilleri tükenme tehlikesi altına giriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.