AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Hayvancılık nedir? Hayvancılık nasıl yapılır?

Hayvancılık nedir? Hayvancılık nasıl yapılır?
Hayvancılık nedir? Hayvancılık nasıl yapılır? sorusu geçimini hayvancılıkla yapan kişiler tarafından sıklıkla merak ediliyor. İşte hayvancılık ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgiler ve püf noktaları...
19 Temmuz 2021, 12:52

Hayvancılık nedir? Hayvancılık nasıl yapılır? sorusu geçimini hayvancılıkla yapan kişiler tarafından sıklıkla merak ediliyor. İşte hayvancılık ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgiler ve püf noktaları...

Hayvancılık nedir?

Hayvansal üretim ya da yaygın adı ile hayvancılık; ürünleri ve güçleri ile insanlara yararlı evcil hayvanların bakımı, beslenmesi, üretimi ve yetiştirilmesini kapsayan tarım koludur.

Hayvansal üretim, hayvansal üretime yönelik temel bilimler, hayvan yetiştirme, hayvan besleme, hayvan ıslahı, hayvancılıkta mekanizasyon, ekonomi ve istatistik, biyoteknoloji, hayvansal ürünler ve işleme teknolojisi, pazarlama gibi konuları kapsar.

Uygulamalı bir bilim dalı olup, amacı insanların yararına ekonomik değerler elde etmektir. Türkiye’de hayvancılık üretiminin toplam tarım üretimi içindeki payı %25 civarındadır.

Hayvancılık nasıl yapılır?

Bu işe başlamadan önce bilinmesi gereken en önemli husus hayvancılık kollarıdır. Hayvancılık kollarının neler olduğunu bilmeden hayvancılık yapmaya niyetlenmek, büyük sorunlar ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Hayvancılık faaliyetleri; büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, tavukçuluk, su ürünleri yetiştiriciliği şeklinde sıralayabiliriz.

Küçükbaş hayvancılık nasıl yapılır?

Küçükbaş hayvancılık ile uğraşmak istiyorsanız öncellikle yetiştireceğiniz hayvan türünü belirlemeniz gerekir. Yaptığınız hayvancılık türünü ne için yaptığınızı da seçmeniz küçükbaş hayvancılık önemlidir. Seçtiğiniz hayvanın etinden mi, sütünden mi yararlanmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Küçükbaş hayvancılık da yetiştirilebilecek hayvan türleri koyun ve keçidir. Koyun ve keçinin et ve sütünden yararlanabilirken küçükbaş hayvancılık da birde kürk hayvancılığı yapabilirsiniz.

Büyükbaş hayvancılık nasıl yapılır?

Büyükbaş hayvancılık en karlı hayvancılık faaliyetlerinden biridir. Sığır ve manda hayvancılığı yetiştirmek üzere ayrılan büyükbaş hayvancılık en fazla ilgi isteyen hayvancılık türüdür aynı zamanda. Devlet teşviklerinin de oldukça fazla olduğu büyükbaş hayvancılık türünde yetiştirilen hayvanın sağlığı çok önemlidir.

Tavukçuluk nasıl yapılır?

Tavuk hayvan yetiştiriciliği yumurtalık ve etlik piliç olmak üzere iki şekilde yapılır. Beyaz et üretiminde oldukça önemli olan tavukçuluk faaliyetleri üzerinde duruldukça oldukça karlı olan bir hayvan faaliyetidir.

Arıcılık nasıl yapılır?

Arı yetiştiriciliği ülkemizde oldukça fazla yapılmaktadır. Amaç daha sağlıklı balı daha kısa sürede elde edebilmektir. Bal üretiminde en önemli unsur sağlıklı arıların bal ile birleşmesidir. Bal üretmek alanında uzman kişiler tarafından, seçilen ve yetiştirilen arılar ile yapılmalıdır.

Su ürünleri yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Su ürünleri yetiştiriciliği bizim ülkemizde, tatlı sularda alabalık çiftlikleri ve ülkemizde bulunan denizlerde yapılan deniz balığı yetiştiriciliği olarak bilinir. Özellikle ülkemiz denizlerinde levrek, hamsi, çipura sıklıkla yetiştirilmektedir. Şifa kaynağı olan su hayvanları yetiştiriciliğinde önemli unsur sağlıklı denizler de sağlıklı balıklar elde edebilmektir.

Hayvancılık ekonomik faaliyeti nedir?

Primer sektör olarak tanımlanan zirai faaliyetlerin bir kolu olan hayvancılık önemli ekonomik faaliyet alanlarındandır.

Hayvan yetiştiriciliği tüm dünyada ve ülkemizde önemini korumuş ve her zaman ekonomik uğraş olarak devam etmiştir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.