Gıda Hattı

HAYVANCILIĞIN YOL HARİTASI TÜRKİYE'DE ÇİZİLDİ

26 Mart 2007, 14:58
Paylaş

SETBİR ve Tarım Bakanlığı tarafından düzenlenen “Et ve Süt Sektörlerinde Küresel Vizyon” başlıklı uluslararası konferansı, 24 Mart’ta İstanbul’da yapıldı.

Konferansa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, SETBİR Başkanı Erdal Bahçıvan ile dünyanın et ve süt alanındaki en önemli kurumlarının başkanları katıldı.

'Et ve Süt Sektörlerinin 2015 ve Sonrası İçin Beklentileri'nin tartışılarak, dünya ve Türkiye ticaretinin perspektifinin çizildiği toplantıda, hayvancılık, et ve süt sektörlerinin geleceği masaya yatırıldı. Tarım Bakanı Eker, AB ve diğer gelişmiş ülkelerde tarımdaki hasılanın üçte ikisi hayvancılıktan elde edilirken, Türkiye'de bu oranın dörtte bir oranında olduğunu belirterek, “Bu sektörün geliştirilmesi açısından önemli bulduğumuz bir nokta, dünya şartlarının dikkate alınması ve sektör mensuplarıyla yoğun bir işbirliği içinde bulunulmasıdır. Avrupa Birliği üyeliğine aday bir ülkenin dünya şartlarını dikkate almadan uygulamaya aktaracağı projelerde başarı şansı düşünülemez. Tarımın genelinde olduğu gibi hayvancılıkta da kaliteyi, verimi, standardı, sağlığı, sürdürülebilirliği ve dünya piyasalarıyla rekabet edebilirliği amaçlıyoruz. Dışa kapalı bir üretim ve yönetim anlayışı içinde değiliz” dedi.

Türkiye Süt, Et ve Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Erdal Bahçıvan da, sektörde böylesine geniş katılımlı bir toplantının bir ilk olduğunu söyledi. Bahçıvan, “Burada global anlamda, Türk tarımı ve hayvancılığının yol haritasını çıkartırken, dünya için de bir gelecek perspektifi çizildi. Dünyanın hayvancılık ile et ve süt sektörlerindeki en önemli ve en büyük kurumlarının başkanları ve CEO'larının katılımları da, Türkiye'de bu alanda mevcut fırsatları yakından görmeleri için bir şans oldu” şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.