Gıda Hattı

Hayvancılığın neden olduğu emisyonların gerçek miktarı hesaplandı!

19 Eylül 2021, 11:05
Paylaş
Hayvancılığın neden olduğu emisyonların gerçek miktarı hesaplandı!

Yeni bir çalışmada hayvancılığın, bitkisel tarımın 2 katı kadar sera gazı emisyonuna neden olduğu gösterildi.

Araştırmadan elde edilen bulgular Nature Food dergisinde yayınlandı.

Nakliye, orman açmak, soğuk saklama… Yiyecekler soframıza gelirken, iklim değişikliğine neden olan emisyonlara neden olan birçok aşama var. Hayvancılıkta bunlara ek olarak, hayvanların sindirim sisteminden salgılanan gazlar da işin içine giriyor.

Araştırmacılar gıda üretimi ve tüketimi sırasında salınan karbon dioksit, metan ve azot oksit miktarını hesapladı. 2007 ile 2013 yılları arasında her yıl, 17,318 milyar metrik ton karbon dioksite eşdeğer emisyon söz konusu olduğu belirlendi. Bu, insanlığın neden olduğu tüm emisyonların %35’ine, 3’te 1’inden fazlasına denk geliyor.

Çalışma kapsamında 200’e yakın ülkede, 170 bitkisel ve 16 hayvansal ürünün neden olduğu net emisyonlar modellendi. Sonuçlar, gıda kaynaklı emisyonların %57’sinin hayvansal gıdalardan geldiğini gösterdi. Bu orana, hayvanları beslemek için yetiştirilen bitkisel yemler de dahil edildi.

İnsan tüketimi için yetiştirilen bitkiler, gıda kaynaklı emisyonların %29’unu oluşturdu. Geriye kalan emisyonlar ise pamuk, kauçuk gibi diğer emtialara ait.

Bitkisel ürünlerin ağırlıkta olduğu beslenme biçiminin gezegenimiz için daha iyi olduğu bir süredir bilim çevrelerinde konuşuluyor. Ancak araştırmacılar bu düşüncenin sayısal olarak ne kadar doğru olduğunu görmek istedi.

En büyük emisyon, kırmızı ette

Emisyonlarda en fazla etkili olan ürünün kırmızı et olduğu belirlendi. Gıda kaynaklı emisyonların %25’i, kırmızı et üretimi sırasında ortaya çıkıyor.

Bitkiler arasındaki en büyük emisyon kaynağı ise pirinç. Tüm gıda emisyonlarının %12’si pirinç üretiminde ortaya çıkıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.