Gıda Hattı

Hayvancılık Merkezi Erzurum Eti Dışarıdan Alıyor

13 Ağustos 2007, 16:23
Paylaş

Yıllarca Ortadoğu ülkelerine et ihracatı yapan ve hayvancılık merkezi olarak bilinen Erzurum, günlük et ihtiyacını karşılayamaz duruma geldi. Erzurum kent merkezinin günlük ihtiyacı olan 20 ton etin büyük bölümü artık Balıkesir, Hatay, Elazığ, Malatya, Diyarbakır ve Sivas gibi illerden geliyor. Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu, “Çok acı verici bir durum. Sadece et değil süt ve süt ürünleri bile dışarıdan gelmeye başladı” dedi. Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder ise “Hayvancılık düne kadar can çekişiyordu, şimdi canı çıktı” dedi.

İtalya'dan bile hayvan getirilir

Nüfusun yüzde 68'inin tarım ve hayvancılık yaptığı Erzurum'da kasaplar, vatandaşın günlük 20 ton kadar olan et ihtiyacını diğer illerden getirtiyor. Hayvancılığın yanlış ve günü birlik politikalar yüzünden bugünlere geldiğini söyleyen Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, masrafların arttığını söyledi. 12 kilo yemin 23-25 YTL arasında satıldığını belirten Ejder, “Büyükbaş bir hayvan günde 3 YTL ile besleniyor. EBK Kombinası ile özel kombinalarda ortalama 2600 küçük, 2500 büyükbaş hayvan kesiliyor. Artık Erzurum'un köylerinden hayvan gelmiyor. Bu yüzden ihtiyacımızı diğer illerden hayvan alarak karşılıyoruz. Böyle giderse İtalya’dan da hayvan gelir” diye konuştu.

Hayvan pazarında satışların neredeyse durma noktasına geldiğini, eskiden ise günde en az 10 kamyon mal dışarıya gönderdiklerini anlatan Besiciler Odası Başkanı Sebahattin Bingöl, besicinin yem alamadığını, saman bile bulamadığını ileri sürdü.

Yem fiyatları aşağı çekilsin

Bingöl, “Eskiden hayvan pazarına iğne atsanız yere düşmezdi. Belimizi her gün artan yem fiyatları büktü. Ama yıllardır biz bunu kimseye anlatamadık. Hayvanlar cılız kaldı. Bunları kesseniz bile ne et elde edeceksiniz. Hükümet bir an önce yem fiyatlarını aşağı çekmeli” diye konuştu.

Hayvancılık sorunlarının şimdiye kadar hep ihmal edildiğine dikkat çeken Ticaret Borsası Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu, durumun vahim olduğunu söyledi. Hınıslıoğlu, “Hayvancılığın kötü gidiş sinyalleri vardı. Ancak bir türlü kesin çözüm getirilmedi. Sadece hayvan değil, süt ve süt ürünleri bile Erzurum’a dışarıdan gelmeye başladı. Çiftçi de besici de bu durumdan memnun değil. Ancak mücadele edecek güçleri kalmadı. Hükümet sorunlara sahip çıkmazsa, hayvancılık tamamen biter” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.