Gıda Hattı

Hayvancılık Destekleme Bütçesi %30 Arttı.

18 Haziran 2007, 17:48
Paylaş

AB Projeleri hayvancılık destekleme bütçesini yüzde 30 artırdı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı hayvancılık destekleme bütçesini 510 milyon YTL'den 710 milyon YTL'ye çıkardı. Birim tutarları aynı kalırken destek miktarının artışı, Avrupa Birliği desteği ile uygulanacak bazı uluslararası projelerin bütçede yer almasından kaynaklandı. Üreticiler, yapılan artırıma rağmen destek bütçeyi yetersiz bulurken, desteğin 1.2 milyar YTL olması gerektiğininin daha önce bakanlığa iletildiğini belirttiler.

Açıklanan yeni desteklere göre üretici bu yıl da damızlık düve belgeli hayvan başına geçen yıl olduğu gibi 550 YTL, damızlık düve sertifikalı hayvan başına 275 YTL alacak. Ayrıca yerli gen kaynaklarının korunması amacıyla, büyükbaş hayvan için 350 YTL, küçük baş için ise 60 YTL ödeme yapılacak. Bu destekler küçükbaş taban sürüde 30 YTL/baş, büyükbaş elit sürüde ise 35 YTL/baş olacak.

28 doğu ilini kapsayan ve Tarım Kredi Kooperatifleri ile sözleşme yapan Et Balık Kurumu kombinalarında kesim yapan üreticilere de, kargas ağırlığı için 1 YTL destek devam edecek. Hayvan hastalığı tazminat desteği ise il veya ilçe komisyonu tarafından belirlenirken, kesimhane, mezbaha ve kombinada çalışan veteriner hekimlere yapılan destekler ise 0.15 YTL ile 1.25 YTL arasında değişecek. Süt desteğinde ise geçen yıl 160 milyon YTL olan toplam destek bütçesi bu yıl 200 milyon YTL olarak öngörüldü.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, desteklerin yetersiz olmadığını ve üreticinin şikayetçi olduğu maliyet artışının aynı zamanda ürüne de yansıdığını söyledi. Pakdil, şu anda ihtiyaç olmadığını ancak gerekirse ek bütçe konusunda çalışmaların gündeme taşınabileceğini belirti.

Damızlık Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Mehmet Sedat Güngör ise tarım destekleri için gerekli olan bütçenin 1 milyar 200 milyon YTL olması gerektiğini savundu. 710 milyon YTL'lik bütçenin şu ana kadar dağıtıldığını ve geride destek kalmadığını söyleyen Güngör, "Bu bütçe ilk açıklandığında yetmeyeceğini dile getirmiştik ve bakanlık da bunu kabul etmişti. Desteklerle ilgili ek bir bütçenin mutlaka çıkması gerekiyor" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.