Gıda Hattı

Hayvanat bahçesindeki hava, hayvanların DNA’larını içeriyor!

10 Ocak 2022, 12:04
Paylaş
Hayvanat bahçesindeki hava, hayvanların DNA’larını içeriyor!

Hayvanat bahçesindeki hava; yem olarak kullanılan balıklardan, otlayan otçulların gübresine kadar kokularla dolu. Son yapılan çalışmalarda havanın içinde orada yaşayan hayvanlardan alınan DNA'lara rastlanıyor.

Karasal hayvanlar birçok şekilde izlenebiliyor: Doğrudan kamera ve yüz yüze gözlem yoluyla veya dolaylı olarak ayak izleri veya dışkı gibi geride bıraktıklarıyla. Bu yöntemlerin dezavantajı, yoğun saha çalışması içerebilmeleri ve hayvanın fiziksel olarak mevcut olmasını gerektirmeleri.

Örneğin, hayvanları kamera ile izlemek, kameraların hayvanın yolunun neresine yerleştirileceğini bilmeyi, binlerce resmi elemeyi ve biraz şans gerektiriyor.

Birçok tür için, özellikle yakalanması zor ve çok kapalı veya erişilemeyen habitatlarda yaşıyorlarsa onları doğrudan gözlemle tespit etmek çok zor olabiliyor. Araştırmacılar bu sebepten dolayı hayvanları ayırt etmek için DNA izolasyonunu kullanıyorlar. DNA elde etmek için ise havayı inceliyorlar.

Hava filtrasyonundan sonra, araştırmacılar DNA'yı filtreden geçirilmiş ve hayvan DNA'sının birçok kopyasını yapmak için PCR amplifikasyonunu kullanıyorlar. DNA dizilemesinden sonra, milyonlarca dizi işlenmiş ve nihayetinde hayvanı tanımlamak için bunları bir DNA referans veritabanıyla karşılaştırıyorlar.

Yaklaşık 49 omurgalı tür tespit ettiler!

Bu şekilde araştırmacılar hayvanat bahçesindeki hayvanları ve yakınlardaki vahşi yaşamı tespit ediyorlar. Ekip, 25 memeli ve kuş türünden DNA'yı ve hatta İngiltere'de nesli tehlikede olan Avrasya kirpisine ait DNA'yı tespit ettiler.

Memeli, kuş, sürüngen, amfibi ve balık türleri dâhil olmak üzere 49 omurgalı türü tespit ettiler. Bunlara okapi ve armadillo gibi hayvanat bahçesi hayvanları ve hatta tropikal evdeki bir havuzdaki lepistes, sincap gibi yerel olarak bulunan hayvanlar ve kahverengi sıçan ve ev faresi gibi zararlı hayvanlar dâhil.

Ayrıca, hayvanat bahçesindeki diğer hayvanlar için yem olarak kullanılan balık türlerini tespit ettiler.

Tabi ki bu işlemi yapmak yine de çok uğraştırıcı oluyor. Araştırmacılar bu çalışmada en çok zorlanan kısmın örnek almak olduğunu söylüyorlar. Çünkü örnek almak için geçen zamanın kısa tutulması belki de bazı DNA örneklerin gözden kaçmasına sebep oluyor. Şimdi bu konu üzerinde çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.