Gıda Hattı

Hayvan ve hayvansal ürün ithalatında elektronik kayıt dönemi!

19 Ağustos 2019, 17:10
Paylaş
Hayvan ve hayvansal ürün ithalatında elektronik kayıt dönemi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalat işlemlerinde Elektronik Kayıt Sistemi kullanımına 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren başlanacağını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasında yer alan duyuruda, hayvan ve hayvansal ürün ithalatında elektronik kayıt sistemine geçileceği bildirildi.

Arşiv

Elektronik kayıt sistemi geliştirildi

Duyuruya göre, ​hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalat işlemleri ile ilgili Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü sorumluluğunda aktif 23 Veteriner Sınır Kontrol Noktası (VSKN) Müdürlüğü ve yetkilendirilmiş Bakanlık İl Müdürlüklerince yürütülen ithalat kontrolleri ve yetkili İl Müdürlükleri ile Genel Müdürlüklerce kontrol belgesi onaylama işlemleri ile ilgili olarak web tabanlı elektronik kayıt sistemi geliştirildi.

1 Eylül 2019 tarihinden itibaren tüm ithalat işlemleri, elektronik kayıt sistemi ile gerçekleştirilecek.

Arşiv

İthalat yapmak isteyen firma ve kişilerin elektronik kayıt sistemini kullanmaları gerekecek

Söz konusu sistemin hayvan veya hayvansal ürün ithalatı gerçekleştirmek isteyen firma ve kişiler tarafınca da kullanılması gerektiğinden, ilgililerin Bakanlığın VSKN/İl/İlçe Müdürlüklerine başvurarak ücretsiz olarak sisteme kayıtlarını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

https://hbs.tarbil.gov.tr/  web adresinden giriş yapılacak sistemin kontrol belgesi ve Veteriner Giriş Belgesi doldurma işlemlerini açıklayan video http://content.tarimtv.gov.tr/asset/86m75x9q/7UPn97mm.html adresinde yer alıyor.

Duyuruda, 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren kesin kullanıma başlanacak olan sistemle ilgili aksaklıklara mahal verilmemesi amacıyla uygulama videosunun izlenmesi, gerek görüldüğü takdirde VSKN Müdürlükleri personelinden bilgi alınması gerektiğinin altı çizildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.