AramaArama
Gıda Hattı

Hayvan refahı bir başka bahara!

25 Aralık 2017, 07:04
Paylaş
Hayvan refahı bir başka bahara!

Çiftlik hayvanlarının nakillerinde hayvan refahının sağlanmasına yönelik zorunlu düzenlemelerin yürürlüğe giriş tarihi, iki yıl ertelendi. 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan düzenlemeler için yeni tarih 31 Aralık 2019 olarak belirlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvan nakillerine ilişkin iki ayrı yönetmelikte değişiklik yaparak, hayvan refahına ilişkin kimi zorunlu düzenlemelerin yürürlüğe giriş tarihi iki yıl erteledi.

gida-tarim-hayvancilik-bakanligi-binası-gidahatti8 saati aşan yolculuklar için zorunlu düzenlemeye erteleme

Buna göre, Hayvan Nakillerinde Kontrol ve Dinlendirme İstasyonu Yönetmeliği’nin 14’üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “31/12/2017” ibaresi “31/12/2019” olarak değiştirildi.

Böylece, 8 saati aşan uzun yolculukları için hayvanların kontrol edilmesi, yem ve su ihtiyaçlarının giderilmesi, barındırılması ve dinlendirilmesi zorunluluğuna ilişkin düzenlemeye geçiş süreci, 31 Aralık 2019’a ertelenmiş oldu.

inek-sigir-hayvancilik-gidahattiGPS izlemesi de ertelendi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile de benzer bir değişikliğe gitti.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, uygulamaya geçiş süresi 31 Aralık 2017 olan hayvan nakliyesinde kullanılan araçların GPS sistemiyle donatılması ve bazı diğer hükümler, iki yıl erteleme ile 31 Aralık 2019 olarak yeniden belirlendi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.