AramaArama
Gıda Hattı

Hayvan Hakları Yasası maddeleri neler? 2021 Hayvanları Koruma Kanunu!

8 Temmuz 2021, 16:36
Paylaş
Hayvan Hakları Yasası maddeleri neler? 2021 Hayvanları Koruma Kanunu!

Hayvan Hakları Yasası maddeleri neler? 2021 Hayvanları Koruma Kanunu! Hayvan haklarının korunmasına ilişkin kanun TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi. İşte detaylar...

Hayvanları Koruma Kanunu çıktı mı sorusu son gelişmeler ile takip ediliyor. hayvanların korunmasına ilişkin teklif TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi. AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan teklifle hayvan sahiplerine de sorumluluklar düşecek. Kabul edilen teklifle, Hayvanları Koruma Kanunu'nun tanımları düzenleyen maddesinde değişiklik yapılarak "süs" ibaresi çıkarılacak. Evcil hayvanı kasten öldüren kişi, 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası alacak. Hayvanlarla cinsel ilişkide bulunan kişiye de hapis cezaları 6 aydan 3 yıla kadar uygulanabilecek.

Hayvan Hakları Yasası kabul edildi mi?

Teklifin Meclis'ten geçmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kanunu imzalayacak. Ardından ise Hayvanları Koruma Kanunu Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Hayvanları Koruma Kanun maddeleri 2021

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile yeni suç ve cezalar belirleniyor.

-Buna göre, nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren kişi 1 yıldan 5 yıla kadar hapis, bir hayvan neslini yok eden kişi ise 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

-Bir ev hayvanını veya evcil hayvanı kasten öldüren kişi, 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası alacak.

-Hayvanlarla cinsel ilişkide bulunan kişiye, 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezası uygulanacak.

-Bir ev hayvanına veya evcil hayvana işkence eden veya acımasız ve zalimce muamelede bulunan kişi, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası alacak.

-Hayvanları dövüştüren kişi, 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası alacak; bu suç birden fazla hayvana karşı aynı anda işlenirse verilecek ceza yarı oranında artırılacak. Bu suç veteriner hekim, veteriner sağlık teknisyeni, hayvan koruma gönüllüsü, hayvan koruma derneği üyeleri, hayvan koruma vakfı üyeleri veya hayvanlara bakmak yahut onları korumakla görevlendirilen kişilerce işlenirse ceza yarı oranında artırılacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.