Gıda Hattı

Haydar Zorlu kimdir? Haydar Zorlu hayatı

4 Mayıs 2022, 17:03
Paylaş
Haydar Zorlu kimdir? Haydar Zorlu hayatı
Haydar Zorlu kimdir? Başarılı bir oyuncu olan Türk asıllı Alman oyuncu Haydar Zorlu hayatı ve tüm çalışmaları ile dikkat çekiyor. İşte gidahatti.com olarak sizler için hazırladığımız Haydar Zorlu biyografimiz...

Haydar Zorlu kimdir? Alman oyuncu Haydar Zorlu hayatı ve projeleri ile dikkat çeken bir isim oldu. İşte başarılı kariyeri ile Haydar Zorlu hakkında bilinmeyenler...

Haydar Zorlu biyografi

doğum; 4 Mayıs 1967, Mikail Köyü, Karlıova, Bingöl

mesleği; Türk asıllı Alman oyuncu

Haydar Zorlu kimdir?
Haydar Zorlu

Haydar Zorlu hayatı

İlkokulu Bayburt, Karlıova, Elazığ ve Mersin'de okudu. 1979'dan beri Köln'de yaşayan Zorlu 1987'de Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 1 yıl okudu. 1988'de profesyonel oyunculuğa başlamakla birlikte Hukuk Fakültesini bırakıp 1988-1994 yılları arasında Köln Üniversitesi Felsefe Fakültesinde Germanistik, İspanyolca, Siyasal Bilimler ve Pedagoji okudu. 1991'de Alman yapımı olan, WDR kanalının Türkiye'yi tanıtma amacıyla çektiği, Almanya, Avusturya ve İsviçre’de yayınlanan "Ver elini Türkiye / Türkiye - Ülke, İnsanlar ve Türk Dili" adlı dizide başrol oynadı. Zorlu'nun görev aldığı tiyatrolar arasında Oberhausen Şehir Tiyatrosu, Köln Arkadaş Tiyatrosu, Wupper Tiyatrosu, Kölner Künstler Tiyatrosu, Christallerie Wadgassen ve Freies Werkstat Theater Kön bulunmaktadır. 2009'dan beri başrolünü oynadığı Türk-Alman operası “Masalın İçindeki Masalın Masalı” Dortmund Operası'nda 2011'de sahne almaya devam edecek. New York'ta sinema oyunculuğu eğitimi aldıktan sonra Tatort-in der Falle (Olay yeri), Reise in die Nacht (Geceye Yolculuk), Ein starkes Team (Güçlü Bir Ekip) gibi filmlerin yanı sıra, Verschollen (Kayıp), Ein Fall für Zwei (Avukat ve Dedektif), Wilde Engel (Çılgın Melekler), Soko 5113 gibi dizilerde oynadı.

2006'dan beri Avusturya'nın en başarılı dizisi olan ve ORF kanalında yayınlanan, Reinhard Schwabenitzky'nin yazdığı ve yönettiği "Oben Ohne" adındaki dizide başrol oynamaktadır. Bu güçlü populeritesi olan dizinin 90 dakikalık bir hikâyesi "Türk Gelin" adında bir film olarak Mayıs ve Haziran 2010'da Marmaris ve Salzburg'da çekildi.

Zorlu, Köln'de aralıksız 10 yıl boyunca oynadığı "Anrheiner" adlı WDR dizisini 2008'de bırakıp, 1991'de Türkiye'de Amfitiyatro'ları dolaşırken hayalini kurduğu Faust projesini gerçekleştirdi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.