AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Havuzlara dikkat: Havuzdan bulaşabilecek 8 tehlikeli hastalık!

Havuzlara dikkat: Havuzdan bulaşabilecek 8 tehlikeli hastalık!
10 Haziran 2019, 18:06

Havuzlarda hastalık bulaşmasından kaçınmanın en iyi yollarından biri, kendinizi bu konuda eğitmektir. Havuzla ilgili hastalıkları kontrol edin ve kendinizi güvende tutabilmeniz için gerçekleri öğrenin. Havuzlara dikkat: Havuzdan bulaşabilecek 8 tehlikeli hastalık! 

1.Dış kulak iltihabı

Daha önce dış kulak iltihabına yakalandıysanız ne kadar ağrı verici olduğunu tahmin edebilirsiniz. Dış kulak iltihabı kulağınızın dış tarafında ağrıya neden olur. Genellikle kulağınızda fazla su bulunması (bakteriler için iyi bir ortam oluşması) dış kulak iltihabına neden olabilir. Neyse ki, doktorunuz tarafından reçete edilen kulak damlaları ile tedavi edilebilir. Dış kulak iltihabını önlemek için, yüzdükten sonra kulaklarınızı bir havluyla kurulayın veya başınızı yana yatırarak kulak uçlarınızı yavaşça çekin.

Havuzlara dikkat: Havuzdan bulaşabilecek 8 tehlikeli hastalık!
Havuzlara dikkat: Havuzdan bulaşabilecek 8 tehlikeli hastalık!

2.Şigelloz

İshal, kusma, ateş ve kramp gibi şiddetli yan etkileri bulunan bu hastalığa havuz suyu ile kolayca bulaşabilen Shigella isimli bakteri neden olur. Semptomlarınız az ise 5-7 gün sürebilir. Bununla birlikte, eğer Shigella bakterileri sindirim sisteminize zarar veriyorsa ve kanlı ishal şikayetiniz var ise derhal doktora gidiniz.

3.Saç biti

Bitlerin klorlu suda hayatta kalamayacağını düşünüyorsanız bu fikri tekrar gözden geçirebilirsiniz. Bitler, klorun etkilerine karşı bağışık olan küçük, paraziter böceklerdir. Hayattaki amaçları insan derisine yapışmaktır. Böylece insanın kanını emerek hayatta kalırlar. Bir havuzda bitlerin bitme şansı düşüktür, ancak havuzda havlu veya fırça paylaşmamasını sağlamak mümkündür. Bu nedenle kendi havlularınızı kullanmaya özen gösterin.

4.Hepatit A

Hepatit A, kesinlikle yakalanmak istemediğiniz bir hastalıktır. Bu hastalığa bir karaciğerin virüsü neden olur. Bu yüzden antibiyotikler tedavide kullanılamaz. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, semptomlar bulantı ve iştahsızlık ile sarılık ve ateş arasında değişir. Bu hastalıktan korunmanın en iyi yolu aşı yaptırmaktır.

hepatit-5-gidahatti

5.E. coli 

E. coli bakterileri tipik olarak gıda ile ilişkilendirilse de, suda da yaşayabilir. Çoğu E. coli tehlikeli değildir, ancak bakterilerin belirli türleri tedavi edilmeden bırakılırsa diyare, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir. Enfekte olmamak için, hayvanların yüzdüğü ya da bölgeye fekal maddenin sokulduğu havuzlarda yüzmeyin.

6.Kriptosporidiyosis

Bu hastalık daha yaygın olarak "Crypto" olarak bilinir ve parazit olan Cryptosporidium'dan kaynaklanır. Diğerleri gibi bu hastalık da ağır ishal ve kramplara neden olarak ciddi rahatsızlıklara neden olur. Kendinizi korumak için saçlarınızı ve kulaklarınızı kuru tutun ve açık yaralarla yüzmeyin. Yüzdükten sonra, vücudunuzdaki fazla kloru yıkamak için iyi bir duş aldığınızdan emin olun.

7.Lejyoner hastalığı

Lejyoner hastalığı, bir bakteri olan Legionella'nın neden olduğu bir zatürree türüdür. Kirlenmiş sudan hava solunması yoluyla yayılır. Zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, bu hastalığa yakalanma olasılığınız artar. Belirtileri arasında titreme, ateş, vücut ağrısı ve baş ağrıları bulunur. Lejyoner hastalıklarından kaçınmak için, yüzdüğünüz havuzun sağlık ve güvenlik yönetmeliklerine uygun olduğundan emin olun.

8.Mantar infeksiyonları

Mantar enfeksiyonları herkesi etkileyebilir ve vücudun birkaç yerinde ortaya çıkabilir. Mantar enfeksiyonları bulaşıcı olabilir. Bir kişiden diğerine yayılabilirler. Bazı durumlarda, kirlenmiş havuzlardan hastalığa neden olan mantarlara yakalanabilirsiniz. Bazı yaygın mantar enfeksiyonu türleri arasında; saçkıran, maya enfeksiyonu, onikomikoz veya tırnak mantar enfeksiyonu bulur. Yüzme havuzlarında kendi terliklerinizi giymeye çıplak ayakla dolaşmamaya ve havuzdan çıktıktan sonra iyi bir duş almaya özen gösterin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.