Gıda Hattı

Havalar Soğudu, Hamsi Bollaştı

22 Ekim 2007, 16:24
Paylaş

Karadeniz'de havaların soğumaya başlamasıyla birlikte hamsinin sürüler halinde Türk karasularına yöneldiği belirtildi. Hamsinin soğuk ve sert havayı sevdiğini belirten Giresun Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Yılmaz Necipoğlu, Karadeniz'de yaklaşık 15 gün önce başlayan hamsi avının artık bollaştığını, hamsi avında bol ve bereketli bir sezon yaşamayı ümit ettiklerini söyledi.

Necipoğlu, hamsinin son günlerde İnebolu ve Ünye açıklarında bol miktarda avlanmaya başladığını, bunun üzerine sezon başı itibarıyla palamut ve istavrit avı yapan balıkçıların teknelerindeki av donanımını hamsi avı için değiştirdiğini belirtti.

Karadeniz'de havaların soğumaya başlamasıyla birlikte hamsinin sürüler halinde Türk karasularına yöneldiğini ifade eden Necipoğlu, "Hamsi soğuk ve sert havayı sevmektedir. Bölgenin yüksek kesimlerine yağan karın suyu denize ulaştı. Karadeniz'de yaklaşık 15 gün önce başlayan ve az miktarda avlanan hamsi artık bollaştı. Son birkaç gün içinde Karadeniz'de 300 ton dolayında hamsi avlandığını tahmin etmekteyiz" dedi.

Necipoğlu, "Bu yıl palamut avında kötü, istavrit avında ise iyi sayılabilecek bir sezon yaşadık. Bu arada küçük miktarlarda da olsa sezon öncesi avlanmaya başlanan hamsi, Karadeniz'de bu sezon bizlere hamsi avının bol ve bereketli geçeceğinin işaretini verdi. Havaların daha da soğuması ve denizin biraz daha sertleşmesi halinde hamsi sürüleri Türk karasularına akın etmeye başlayacaktır. Havalar istediğimiz gibi olursa bu sezon Karadeniz'de mart ayına kadar hamsi avlarız. Bundan hem biz kazanırız, hem de vatandaşlar ucuz balık yeme fırsatı bulur."

Gündüz avlanma yasağına uyulmuyor

Necipoğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın hamsi avının gündüz yapılmasını yasakladığını anımsatarak, "Buna ne yazık ki uyulmuyor. Daha şimdiden bazı motor ve teknelerin gündüz hamsi avladığını duyuyoruz. Hamsi bir göç balığıdır. Hamsi, Türk karasularına bu sezon İnebolu ve Ünye'den girmiştir. Göçü ise doğu kıyılarımıza doğru devam edecektir. Günün her saati hamsi avlanırsa sürü 1 ay gibi kısa sürede Gürcistan karasularına girecektir. Yasağa uyulmadığı takdirde, hamsi avı ancak 1 ay sürecek, bundan başta balıkçılar olmak üzere her kesim mağdur olacaktır" diye konuştu.

Bilinçsiz avcılık nedeniyle Karadeniz'de son birkaç yıl hamsi avının ortalama 2 ay sürdüğünü kaydeden Necipoğlu, havaların soğuk ve sert geçmesi ve bunun yanı sıra av ve avlanma kurallarına uyulması halinde Karadeniz'de geçmiş yıllarda olduğu gibi en az 5 ay hamsi avlanabileceğini sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.