Gıda Hattı

Hava nemlendiricisi kullanmak COVID olma riskini azaltabilir!

27 Aralık 2020, 12:00
Paylaş
Hava nemlendiricisi kullanmak COVID olma riskini azaltabilir!

Solunum yolunu etkileyen virüsler kış aylarını sever. Bu mikroplar soğukta hayatta kalır, kuru havalarda bir kişiden diğer kişiye daha kolay bulaşır.

Yale Üniversitesi’nden immünobiyoloji uzmanı olan Akiko Iwasaki, “Çok az neme sahip soğuk dış ortam havası, iç ortamda ısıtıldığında, havadaki bağıl nem %20 düşer. Kuru hava ise virüsleri bulaşmasını kolaylaştırır” diyor.

Bağıl nem, havada ne kadar su buharı bulunduğunun bir ölçüsüdür. Yüzde 40 bağıl neme ölçülen bir odada, hava, toplamda tutabileceğinin %40’ı kadar su tutar.

Hava daha kuru oldukça, yani bağıl nem düştükçe, koronavirüs ve diğer virüslerin yayılması kolaylaşır. Virginia Tech Üniversitesi’nde aerosol araştırmacısı Linsey Marr, koronavirüsün bulaşması üzerine de çalışmalar yapıyor ve evlerde nemlendirici kullanılmasını öneriyor.

Marr, konu hakkında şu tavsiyeleri veriyor:

“Evinize bir hava nemlendiricisi alarak kış aylarında nemi yüzde 40 ile 60 arasına ayarlayabilirsiniz. Virüsün hayatta kalması bu koşullar altında zorlaşacaktır. Ayrıca, bağışıklık sisteminiz kuru havaya kıyasla bu koşullarda daha iyi çalışacaktır.”

| Öksürüğe ne iyi gelir? Evde uygulanabilecek bitkisel çözümler ne? |

 Sıcaklık ve nem koronavirüsün yayılma biçimini etkiliyor

Yapılan araştırmalar, koronavirüsün sıcaklık ve nemin düşük olduğu ortamda daha kolay yayıldığını gösteriyor.

Aerosol araştırmacısı Ajit Ahlawat ve ekip arkadaşları tarafından Temmuz ayında yapılan bir analizde, koronavirüsün yayılma riskinin nemli bölgelere kıyasla kuru bölgelerde daha yüksek olduğu belirlendi.

Havadaki nemi arttırmak elbette koronavirüsün bulaşmasını tek başına engelleyecek bir faktör değil. Ancak, yapılan araştırmalar ışığında diğer önlemlere ek olarak kullanılabilecek bir araç olduğu söylenebilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.