Gıda Hattı

Hava kirliliği Çin’de otoyol kapattırdı!

8 Kasım 2021, 08:56
Paylaş
Hava kirliliği Çin’de otoyol kapattırdı!

Kömür üretiminin arttığı Çin'de, hava kirliliği yine sınır dinlemedi. Hava kirliliğinin rekor seviyeye ulaştığı Pekin kent yönetimi, otoyolları ve okul oyun alanlarını kapattı.

Enerjisinin yaklaşık yüzde 60'ını kömürden elde eden Çin, son aylarda tedarik zincirlerinin katı emisyon hedefleri ve fosil yakıt için rekor fiyatlara yol açan enerji kriziyle sarsılmasının ardından kömür üretimini arttırdı.

Hava kirliliği ülkenin kuzeyini etkiliyor

Çin Meteoroloji Servisine göre, ülkenin kuzeyi yoğun duman ve sisle kaplandı. Bazı bölgelerde görüş mesafesi, 200 metrenin altına düştü.

Hava kirliliğindeki artış üzerine Şubat ayında Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak olan başkent Pekin'deki okullara, beden eğitimi derslerini ve açık hava etkinliklerini durdurmaları talimatı verildi. Şanghay, Tianjin ve Harbin gibi büyük şehirlere giden otoyollar da görüş mesafesinin düşük olması nedeniyle trafiğe kapatıldı.

Partikül madde seviyesi, DSÖ’nün belirlediği sınırı aştı

Akciğerlerin derinliklerine nüfuz eden ve solunum yolu hastalıklarına neden olan ince partikül madde (PM 2.5) seviyesi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen sınırı geçerek, 230 civarında ölçüldü. Pekin'deki yetkililer, kirliliğe olumsuz hava koşulları ve bölgesel kirliliğin yayılmasını gerekçe gösterdiler.

BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26) için İskoçya'nın Glasgow kentinde bir araya gelen dünya liderleri, iklim değişikliğinden sorumlu sera gazlarının yayılımında dünyada en büyük paya sahip olan ülkelerden olan Çin’e sert eleştiriler yöneltmişlerdi. Konferansa katılmayan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yazılı metin göndermişti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.