Gıda Hattı

Hatırlatma dozu biontech aşısı kimlere yapılacak?

11 Kasım 2021, 13:38
Paylaş
Hatırlatma dozu biontech aşısı kimlere yapılacak?
Hatırlatma dozu biontech aşısı kimlere yapılacak? Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız yarından itibaren hatırlatma dozu aşılarını olabilirler" dedi.

Hatırlatma dozu biontech aşısı kimlere yapılacak? Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız yarından itibaren hatırlatma dozu aşılarını olabilirler" dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu, risk grubundaki vatandaşların durumu, salgının seyri ve aşı programı gündemi ile toplanmıştı.

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız yarından itibaren hatırlatma dozu aşılarını olabilirler" dedi.

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından öne çıkan konular şöyle:

18 YAŞ VE ÜZERİNE HATIRLATMA DOZU

Daha önce 60 yaş üzeri vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılarına başlanmıştı. Bugün yapılan değerlendirmede 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılamasının başlatılmasına karar verilmiştir. Yarından itibaren mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden olabileceklerdi

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDAKİ VAKALAR

Okul çağındaki 8-16 yaş grubundaki çocuklarımızın toplam vakalar içindeki oranı yaklaşık yüzde 10 seviyesinde düşüş göstermiştir. Okul çağındaki çocuklarımızın vakalar içindeki oranının azalıyor olması salgının seyrini olumlu etkileyebilecektir. Günlük vaka sayılarının hızlı tırmanışlar göstermemesi sağlık tesislerinin yükünün kontrol edilebilir kalmasını sağlamaktadır. Hastanelerimizde servis ve yoğun bakım yatak doluluk oranlarının kontrollü seyri önemli bir güvencedir.

TURKOVAC AŞISI İÇİN GÖNÜLLÜ ÇAĞRISI

Daha önce sizleri kendi aşımızı kullanıma alabilmek için gönüllü olmaya davet etmiş ve 3 bin gönüllü ile yerli aşımızın seri üretime geçebileceğini ifade etmiştim. Gönüllü olan vatandaşlarımıza çok teşekkür ederek bugün itibariyle 2 bin gönüllü sayısına ulaşmış bulunduğumuzu müjdelemek isterim. Halen bin gönüllüye ihtiyaç var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü hayata geçirmek için 18-59 yaş arası 2 doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımızı hatırlatma dozu için Turkovac gönüllüsü olmaya davet ediyorum.

HATIRLARTMA DOZU NEDİR?

Aşılamada bazı aşıların bir kez uygulanması yeterli iken bazı aşılarda daha güçlü bağışıklık sağlanabilmesi için bir ya da daha fazla pekiştirme dozu gerekebiliyor. Türkiye'de iki doz Sinovac aşısı ile aşılanmış kişiler için üçüncü doz uygulaması Temmuz ayında başlamıştı. mRNA teknolojisi ile geliştirilen BioNTech aşısından iki doz olanlar için bu uygulama yeni.

DW Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Esin Davutoğlu Şenol, hatırlatma dozuna neden ihtiyaç duyulduğunu şu sözlerle açıkladı:

"Birinci basamak aşıları tamamlanmış kişilerin, aşı bağışıklığının azaldığı varsayımıyla yapılıyor. Hem süreci uzatıyor hem de etki kalitesini artırıyor. Yani hatırlatıcı ve güçlendirici. Çünkü zamanla bağışıklık azalıyor."

Üç doz aşı uygulamaları arasındaki farklara değinenŞenol Davutoğlu, "İki tür üçüncü doz uygulaması var. Birincisi rapel dediğimiz hatırlatıcı doz. Diğeri ise organ nakil alıcıları, kanser hastaları gibi gruplarda üç doz aşının yapılması. Bu kişiler için birer ay aralıklarla üç dozdan oluşan bir seriye çıkarıldı aşılar. Bu başka, hatırlatıcı doz uygulaması başka" uyarısını yaptı.

UYGULAMA ŞİMDİ NEDEN BAŞLATILDI?

Türkiye'de ilk doz BioNTech aşı uygulamalarına Nisan 2021'de başlandı ve BioNTech aşısı olan kişiler, Mayıs ayında ikinci dozlarını olmaya başladılar. Mayıs ayında ikinci dozunu olmuş kişiler için Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği altı aylık süre doluyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Davutoğlu Şenol, Sağlık Bakanlığı'nın kararını şu sözlerle değerlendirdi: "Salgınla ilgili başka hiçbir yönetim yok ve çok kötü gidiyor. Okullar açıldığı için çocukları olan veliler hastalandı. Bunlar arasında bağışıklık düzeyi kötü olanlar, orta-kritik düzeyde hastalanmaya başladı. Bu bir panik yaratıyor. Ne paniği yaratıyor? Hastaneler tıkanır mı? Üçüncü doz kararı, bu panikle verilmiş bir karar. Ben bunlara kör taktikler diyorum."

HATIRLATMA DOZU BİONTECH AŞISI KİMLERE YAPILACAK?

Dün yapılan Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından Sağlık Bakanı Koca şu açıklamalarda bulundu;

Aşıların 3 ila 6 ay arasında en çok koruyucu özellik gösterdiği belirlenmiştir. Bu bakımdan Hatırlatma Dozu aşılarının yapılması gerekmektedir. Daha önce 60 yaş üzeri vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılarına başlanmıştı. Bugün yapılan değerlendirmede 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılamasının başlatılmasına karar verilmiştir. Yarından itibaren mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden olabileceklerdir.

3. DOZ AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Vatandaşlar "mhrs.gov.tr" ve "enabiz.gov.tr" siteleri ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabiz mobil uygulamaları üzerinden randevularını oluşturabiliyor.

Vatandaşlar, öncelikli grupta olup olmadığını, aralarında boşluk olacak şekilde "AŞI", "T.C. kimlik numarası" ve "T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi"ni yazarak 2023'e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabiliyor.

Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor.

AŞI RANDEVUSU ALMA EKRANI-TIKLAYINIZ

Kovid-19 aşısı olacak vatandaşlar, mobil uygulama veya internetin yanı sıra MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor.Vatandaşlar, kendilerine en yakın aile hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri için randevularını oluşturabiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.