AramaArama
Gıda Hattı

“Hassas burunlar” semptom göstermeyen Covid hastalarını da belirliyor

26 Mayıs 2021, 16:36
Paylaş
“Hassas burunlar” semptom göstermeyen Covid hastalarını da belirliyor

İngiliz bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, semptom göstermeyen Covid-19 hastaları da, iz takip köpekleri tarafından tespit edebiliyor.

İngiltere'de yapılan bir bilimsel araştırma, iz takip köpeklerinin virüsün teşhisinde kullanılabileceğini bir kez daha doğruladı.

Semptom göstermeyen hastaları da tespit edebiliyorlar

London School of Tropical Medicine üniversitesinden araştırmacılar, köpeklerin Covid-19'a yakalanan ancak semptom göstermeyen hastalarla ilişkili kimyasal bileşiklerden yayılan ayırt edici kokuyu tespit edip edemeyeceğine ilişkin bir araştırma gerçekleştirdi.

Çalışma kapsamında Covid-19'u hafif geçiren ya da semptom göstermeyen hastalardan giysi örnekleri toplayan bilim insanları, 200 vakadan alınan örnekleri laboratuvar ortamında köpeklerin koklayabileceği hale getirdi. Çalışmanın sonunda kimyasal bileşiğin varlığını veya yokluğunu tespit etmek üzere eğitilmiş 6 köpeğin, SARS-CoV-2'yi yüzde 82 ila 94 oranında başarıyla tanımlayabildiğinin belirlendiği kaydedildi.

Vakaların yüzde 91 tespit edilebilecek

Söz konusu yöntemin geleneksel PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) testleri ile birlikte kullanıldığında asemptomatik vakaların tespitinde ne kadar etkili olabileceği konusunda bir modelleme yapan uzmanlar, havaalanı gibi terminallerde köpeklerin kullanılması halinde vakaların yüzde 91'inin tespit edilebildiği sonucuna ulaştı.

Uygulamanın ilerleyen süreçte zorunlu karantina tedbirinin yerine kullanılmasını umduklarını belirten bilim insanları, iz takip köpeklerinin en büyük avantajının diğer test yöntemlerinden hızlı olması olduğunu belirttiler. Eğitilmiş köpeklerin ön tarama görevini üstlenmesi ile tanı sürecinin kısaltılabileceği, buna rağmen konuyla ilgili daha fazla bilimsel çalışmanın yapılması gerektiği ifade edildi.

Daha önce Tayland'daki Chulalongkorn Üniversitesi'nden bir araştırma ekibinin de, 6 iz takip köpeğini Covid-19 ile enfekte olan ve semptom göstermeyen kişileri tespit etmek üzere eğittiği ve köpeklerin başarı oranının yüzde 94,8 olduğu açıklanmıştı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.