Gıda Hattı

Haşimoto hastalığına dikkat

30 Ocak 2018, 10:52
Paylaş
Haşimoto hastalığına dikkat

Her yüz insandan beşini etkileyen Haşimoto hastalığı hayatınızı kabusa çevirmesin. Amerika'da düşük tiroit salgısının en yaygın nedenlerinden olan Haşimoto hastalığında iyot tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor.

Tıp dilinde kronik lenfositik tiroidit olarak adlandırılan Haşimoto hastalığı, hormon bezlerimizden tiroidin zaman içinde yıkıma uğramasına neden olan otoimün hastalıklardan biri.

Erken safhalarda herhangi bir belirti göstermeyen hastalık sonucu zaman içinde tiroit bezi büyüyerek ağrısız bir guatr görüntüsü veriyor. Bunun devamında bazı hastalarda tiroit eksikliği (hipotiroit) ve bunun yanında kilo artışı, yorgunluk hissi, kabızlık, depresyon ve genel ağrılar görülmeye başlıyor.

tiroid-kanseri-1-gidahattiKanser riski

Çoğunlukla yıllar sonra tiroidin normal boyutuna küçülmesiyle sonuçlanan hastalığın en önemli risklerinden biri tiroit lenfoma oluşumuna neden olabilmesi.

Haşimoto hastalığının genetik ve çevresel faktörlerin bir birleşimi sonucu oluştuğu düşünülüyor. Ailede herhangi bir otoimmün hastalık varsa risk yüksek oluyor. TSH, T4 ve antitiroit antikor testleri hastalığın olup olmadığını gösteriyor.

Bazı doktorlar tiroit yetmezliği yoksa tedavi önermezken, bazıları guatr boyutunu küçültmeye yönelik tedaviler uygulayabiliyor. Bu hastalığa yakalanmış kişilerin aşırı iyot tüketiminden kaçınması gerekiyor. Ancak özellikle hamilelik döneminde vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar iyot alınması gerektiği de göz ardı edilmemeli.

Haşimoto hastalığı nüfusun %5'ini hayatlarının bir döneminde yakalıyor. Genellikle 30-50 yaş aralığında görülen hastalığa kadınlarda daha sık rastlanıyor. Son yıllarda artış görülen hastalık ilk olarak 1912'de Japon doktor Hakaru Haşimoto tarafından tanımlanmış, daha sonra 1957'de otoimmün, yani vücudun kendi kendini yıkıma uğrattığı hastalıklar kategorisine alınmış.

tiroid-kanseri-2-gidahattiHaşimoto hastaları nasıl beslenmeli?

Haşimoto hastaları iyot tüketimine dikkat etmelidir. Ülkemizde en büyük iyot kaynaklarından biri tuz olduğu için bu hastaların iyotlu tuz tüketmemeleri önerilmektedir. Vücudun ihtiyacı olan iyot, su ve yiyecekler yoluyla alınabilir. Ancak iyot eksikliği yaşanan ve sıklıkla guatr görülen bir bölgede bulunan kişiler doktor tavsiyesine göre iyot alım düzeylerini belirlemeliler.

Haşimoto'da çevresel faktörlerden biri de selenyum eksikliğidir. Bu hastalığa yakalanan kişilerde doktor tavsiyesine göre selenyum desteği uygulanabilir. Hastalıkta T4 hormonu seviyesinde yükselme, T3 hormonu seviyesinde ise düşüş olur. Selenyum T4'ün T3'e çevrimini artırır, aynı zamanda antioksidan bir madde olduğundan tiroit bezini korur.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.