AramaArama
Gıda Hattı

Hasat için bahçeye giren fındık üreticisinin gözü fiyatta!

7 Ağustos 2021, 11:41
Paylaş
Hasat için bahçeye giren fındık üreticisinin gözü fiyatta!
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon ile önemli fındık üretim merkezlerinden Giresun’da fındık hasadı başladı.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon ile önemli fındık üretim merkezlerinden Giresun’da fındık hasadı başlarken, üreticiler fındık alım fiyatının hala açıklanmaması nedeniyle endişeli…

Trabzon’da fındık hasadının, sahil kesiminde (0-250 metre rakım) 7 Ağustos, orta kesiminde (251-500 metre arası rakım) 12 Ağustos, yüksek kesimlerde (500 metre ve üzeri rakım) 20 Ağustos 2021 tarihlerinde başlamasına karar verilmişti.

Alınan karar doğrultusunda Trabzonlu fındık üreticileri bahçelerine girmeye başlarken, fındık üreticileri fındığı toplayacak işçi bulamadıklarından yakındı.

Sıcak havalarda hasat zorluyor!

Fındık toplamanın zorluğuna işaret eden fındık üreticileri, havaların bugünlerde aşırı sıcak olması münasebetiyle güçlükle hasat yaptıklarını söyledi. Fındığı toplamak için 150-200 TL yevmiye istendiğini kaydeden fındık üreticilerinden Ömer Kolcu, “Fındık toplamak zor. Havalar çok sıcak, eleman yok. Vatandaş fındık toplamaya gelmiyor, eskisi gibi işçi bulamıyoruz. Fiyatı zaten maliyetini kurtarmıyor. Toplamak için 150-200 TL yevmiye istiyorlar. Fındığımızı 25 TL’ye de satsak bile maliyetini karşılamıyor. Fındık en az 30 TL’nin üzerinde olmalı ki üretici cebine bir şeyler koysun” dedi.

"Trabzon’da yaklaşık 61 bin fındık üreticisi var"

Trabzon’da yaklaşık 61 bin fındık üreticisinin bulunduğunu kaydeden Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan, açıklanan fındık toplama takvimine mutlaka uyulması gerektiğine dikkat çekerek, “Türkiye’de yaklaşık 500 bin fındık üreticisi 720 bin dekar alanda fındık üretim yapıyor. Trabzon’da ise 61 bin civarında fındık üreticisi var. Yaklaşık 65 bin hektar alanda Trabzon genelinde fındık üretimi yapılıyor. Fındık üreticilerinin, devletin belirlediği toplama tarihlerine azami dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü erken toplama fındığın kalitesine, randımanına çok büyük zarar veriyor” dedi.

Giresunlu fındık üreticileri bahçeye girdi

Türkiye'nin en önemli fındık üretim merkezlerinden birisi olan Giresun’da da fındık hasadı başladı. Bölge ekonomisinin en önemli değerlerinden biri olan fındık rekoltesinin iyi olması üreticiyi sevindirirken, fındık fiyatının bugünlerde düşmesi ve taban fiyatın henüz açıklanmamasının tedirginliğini yaşıyor.

Fındık fiyatının yeni hasat döneminin başlamasıyla birlikte serbest piyasada 27 liradan 23 liraya düşmesine dikkat çeken üreticiler, hasada başladıklarını ancak taban fiyatın açıklanmaması nedeniyle daha da düşmeye devam edeceğinden endişe duyduklarını ifade ettiler.

Giresun’un sahil kesimlerinde fındık hasadına başlayan üreticilerden birisi olan Sami Domaç, “Geçen yıl 27 liraya kadar yükselen fındık fiyatı serbest piyasada 23 liraya kadar düştü. Son iki yıldır hasat öncesi açıklanan fındık fiyatı henüz açıklanmadı bu da bizi haliyle endişelendiriyor. Umarız ki bizi serbest piyasada tüccarın insafına bırakmadan taban fiyat açıklanır. Devlet müdahale alım fiyatını açıklamasa şu anda 23 lira olan fındık fiyatının daha da düşmesinden endişe duyuyoruz. Gözümüz, kulağımız hükümetin açıklayacak olduğu fındık fiyatında. Beklentimiz en az 30 lira olmasıdır. Çünkü bu sene bir bahçe temizleme yevmiyesi 400, fındık toplama da 150 liranın üzerinde. Bunun gübresini, ilacını da göz önünde bulunduracak olursak en az 30 lira bir fiyat beklentimiz vardır“ dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.