Gıda Hattı

“Hareketsizlik, obeziteden daha tehlikeli”

20 Ocak 2015, 23:18
Paylaş
“Hareketsizlik, obeziteden daha tehlikeli”

İngiltere’de yapılan bir araştırma, iddiaların aksine hareketsizliğin obeziteden iki kat daha ölümcül olduğunu gösterdi.

Cambridge Üniversitesi bilim adamları yaptıkları araştırmada, 12 yıl boyunca 334 bin 161 kişiyi takip etti. Araştırmaya katılanların fiziksel aktivite düzeyleri, bel çevreleri ve aynı zamanda katılımcılar arasında hayatını kaybedenler kayıt altına alındı.

Sonuçları “American Journal of Clinical Nutrition” dergisinde yayımlanan araştırmaya ilişkin BBC’ye açıklamalarda bulunan araştırma ekibinden Ulf Ekelund, hareketli bir hayata geçişin ölüm oranını %7,5 azalttığını, buna karşın kilo vererek obezite sınırının altına inmenin ise ölüm oranını sadece %3,6 düşürdüğünü söyledi.

“Araştırmanın sonuçları, hareketsiz kişilerin obezlere göre iki kat daha fazla risk altında olduğunu gösterdi.” diyen Ekelund, “Tabii ki obeziteyi azaltmak çok önemli. Ancak bunun yanında fiziksel aktiviteyi bir halk sağlığı stratejisi haline getirmemiz lazım.” dedi.

Kısa süreli yürümenin bile faydalı olduğunu belirten araştırmacılara göre, günde sadece 20 dakika hızlı bir yürüyüş yapmak, erken ölüm riskini üçte bir oranında azaltıyor. Araştırmacılar, “Mesajımız çok basit. Her gün az da olsa egzersiz yapmanın büyük faydaları var. Elbette her ne kadar biz 20 dakikalık bir yürüyüşün bile fark yarattığını tespit etmiş olsak da herkese bundan daha fazla egzersiz yapmasını tavsiye ediyoruz. Egzersiz yapmanın birçok bilinen faydası var ve bu herkesin hayatının önemli bir parçası olmalı.” değerlendirmesini yaptılar.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.