Gıda Hattı

Hareketlen, Obeziteyi Yen!

7 Aralık 2007, 09:38
Paylaş

Brüksel’de 29-30 Kasım 2007 tarihlerinde Avrupa Birliği Gıda İnformasyon Konseyi (EUFIC) ile işbirliği içinde ve Avrupa Birliği Diyet, Fiziksel Aktivite ve Sağlık Platformu şemsiyesinde "Food in Action: Challenging obesity through motivation and behavioural change’’, “Yaşam tarzının değiştirilmesi ve hareketle obezitenin yenilmesi’’ konulu konferans gerçekleştirildi.

Konferansa konuşmacı olarak değişik Avrupa ülkelerinden katılanlar, özellikle hareket, yaşam tarzı, çevresel faktörler, sosyo-kültürel ve ekonomik yapının obezite üzerine etkileri hakkındaki görüşlerini sundular. Bu kapsamda okul öncesi, okul ve daha sonraki dönemlerde özellikle aile içinde uygulanan beslenmenin önemli bir yere sahip olduğu vurgulandı. Ayrıca beslenme şekli üzerinde coğrafi, kültürel etkilerin önemli bir paya sahip olduğu belirtildi.

Tüketicilerin genellikle gıda ve sağlık ilişkisini kurduğu ve etiket bilgilerine ilgili olduğu, ancak gıda seçimlerinde öncelikle lezzet ve fiyat üzerinde yoğunlaştıkları ayrıca gıda güvenliği ve gıdanın tazeliğine ilgi gösterdikleri bildirildi. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların yaşam şekillerinin fiziksel aktivasyonu kısıtladığı, bunun da obezitenin ortaya çıkmasında etkili olduğu aktarıldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.