Gıda Hattı

Hapşırığı bastırmanın muhtemel olumsuz etkileri

26 Ekim 2021, 12:15
Paylaş
Hapşırığı bastırmanın muhtemel olumsuz etkileri

Vücudunuz, burnunuzda bulunmaması gereken bir yabancı unsur hissettiğinde sizi hapşırtır. Bu unsur bakteri, kir, toz, küf, polen veya dumanı içerebilir. Burnunuz kaşınabilir veya rahatsız olabilir. Ardından kısa bir süre sonra hapşırma eylemi gerçekleşir.

Hapşırma, burnunuza girebilecek farklı türden şeyler nedeniyle hastalanmanızı veya yaralanmanızı önlemeye yardımcı oluyor.

Kalabalık bir yerde, başka biriyle konuşurken veya hapşırmanın zamansız geldiği diğer durumlarda hapşırmak istemeyebilirsiniz. Ancak araştırmalar, hapşırmayı bastırmanın sağlığınız için tehlikeli olabileceğini ve bazen ciddi komplikasyonlara neden olabileceğini öne sürüyor.

Hapşırığı bastırmanın tehlikeleri

Hapşırma güçlü bir aktivitedir: Bir hapşırma, burnunuzdan saatte 100 mil hızla mukus damlacıklarını itebiliyor!

Peki hapşırma eylemi neden bu kadar güçlü? Aslında her şey basınçla ilgili. Hapşırdığınızda, vücudunuz solunum sisteminde basınç üretilir. Bu basınç sinüslerinizi, burun boşluğunuzu ve boğazınızı da etkiler.

Hapşırığı bastırmak, solunum sistemi içindeki basıncı ve  hapşırmanın kendisinin neden olduğu basıncı yaklaşık 5 ila 24 kat arasında artırır. Uzmanlar, bu ek basıncı vücudunuzun içinde tutmanın ciddi olabilecek potansiyel yaralanmalara neden olabileceğini söylüyor. Bu yaralanmalardan bazıları şunlar:

  • Hapşırmadan önce solunum sisteminizde oluşan yüksek basıncı tuttuğunuzda, kulaklarınıza biraz hava gönderirsiniz. Bu basınçlı hava, kulaklarınızın her birinde, östaki borusu adı verilen orta kulak ve kulak zarına bağlanan bir boruya akar. Uzmanlar , bu basıncın kulak zarınızın yırtılmasına ve işitme kaybına neden olmasının mümkün olduğunu söylüyor.
  • Diyaframınız, karnınızın üzerindeki kaslı kısım. Bu yaralanmalar nadir olmakla birlikte, doktorlar basınçlı havanın diyaframda hapsolduğunu gözlemlediler. Buna bağlı olarak diyafram yırtılması hapşırığı bastırma eyleminde görülebilen bir durum.
  • Ayrıca özellikle yaşlı bireylerde yüksek basınçlı havanın akciğerlerinde çok fazla kuvvetle girmesine neden olduğu için kaburga kırılmasına da neden olabileceği de belirtiliyor.

Son olarak bilinmelidir ki hapşırmak kalbinizin durmasına neden olmaz. Kalp atış hızınızı geçici olarak etkileyebilir, ancak kalbinizin durmasına neden olmaz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.