AramaArama
Gıda Hattı

Hangi ülke, Covid-19 aşısı için yaş sınırını 6’ya indirdi?

7 Eylül 2021, 09:15
Paylaş
Hangi ülke, Covid-19 aşısı için yaş sınırını 6’ya indirdi?

Güney Amerika ülkesi Brezilya’da çocuklar ve gençlere uygulanması reddedilen Sinovac aşısı için Şili'de aşılama yaşı 6’ya çekildi.

Şili Halk Sağlığı Enstitüsü (ISS), Covid-19’a karşı Çin merkezli aşı firması Sinovac’ın geliştirdiği Covid-19 aşısının uygulanma yaşını 6 yaşa kadar indirdi.

Acil kullanım onayı verildi

Enstitüden yapılan açıklamada, aşının 6 yaş ve üzeri kişilere uygulanmasına yönelik acil kullanım onay verildiği belirtildi. Değerlendirme panelindeki uzmanlardan 5’i aşının 6 yaşından büyük çocuklara uygulanması, 2’si 12 yaşından büyük çocuklara uygulanması lehinde oy kullanırken, 1’i ise ret oyu verdi. Enstitü Müdürü Dr. Heriberto Garcia, aşının çocuklarda yüzde 100 oranında antikor ürettiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, 23,6 milyon doz Sinovac aşısının ülkeye ulaşmasının ardından çocuklara aşının nasıl uygulanacağına karar verecek.

Şili’de 12 ila 18 yaş arasındaki çocuklara Pfizer/BioNTech aşısının uygulanmasına onay verilmiş, ancak aşı dozu eksikliği nedeniyle uygulama askıya alınmıştı. Sağlık Bakanı Enrique Paris, bu hafta sonuna kadar 14 ve 15 yaş altı çocukların aşılarının yeniden başlatılacağını açıkladı.

Brezilya, çocuk ve gençlerde kullanımına onay vermedi

Bugüne kadar 19 milyonluk nüfusunun 13 milyondan fazlasının Sinovac ile aşılandığı ülkede, salgının başından bu yana 1 milyon 641 bin 526 kişide Covid-19 tespit edilirken, 37 bin 108 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Öte yandan birkaç hafta önce Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu Ulusal Sağlık Gözetim Ajansı (ANVISA), Sinovac aşısının çocuklara ve gençlere uygulanmasını reddetmişti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.