Gıda Hattı

Hangi meyve, neye iyi geliyor?

14 Temmuz 2016, 18:24
Paylaş
Hangi meyve, neye iyi geliyor?

Özellikle bebek ve çocuklar için meyve tüketiminin önemine dikkat çeken uzmanlar, yaz aylarında tüketilen meyvelerin sağlık faydalarına da açıklık getirdiler.

Erken yaşta edinilen doğru beslenme alışkanlıkları bireylere yaşam boyu sağlık avantajı sunuyor. Çocukların ilk ve en önemli besini olan anne sütünün ardından yeni gıdalarla tanışmasında ise meyvelerin çok önemli bir rolü bulunuyor. Vitamin, mineral ve lif deposu olarak da kabul edilen meyveler, bebeklikte ek gıdalara geçişte en sağlıklı alternatifler arasında yer alırken, ilerleyen yaşlarda da dengeli beslenmeye önemli katkılar sağlıyor. Ancak her gıdada olduğu gibi meyve seçiminde ve tüketiminde de dikkatli olmak gerekiyor.

meyveler-gidahatti

Meyvelerin ve doğanın saflığını korumak için duyarlı ve kontrollü tarım uygulamalarını hayata geçiren Türkiye’nin ilk meyve markası Doal, yaz mevsimi meyveleri mutfaklardaki yerini alırken, özellikle 0 – 2 yaş arası bebeklerin beslenmesinde ve çocukluk döneminde dengeli beslenme alışkanlıkları oluşturulurken nelere dikkat edilmesi ve meyvenin önemi hakkında bilgiler için sağlık profesyonellerinin önerilerini yakından takip ediyor.

doal-logo-gidahatti

Bebeklerin ek gıdaya geçişlerinde meyveler 

Bebeklerin özellikle 6. aydan sonra sindirim enzimleri daha fazla geliştiğinden, ek gıda tüketimine hazır olduklarını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, “Meyveler, bebeklerin ek gıdalara geçişinde önemli bir rol oynar. Tatları ve dokuları bebekler tarafından kolay kabul edilir ve genellikle kolay sindirilirler. Gerek lif, vitamin ve mineral içerikleri gerekse kolay enerji kaynağı olmaları nedeniyle meyveler, bebek ve çocukların beslenmesinde önemli bir role sahip” dedi.

Buna ek olarak, bebeklerin hareketlenmeye başladıkları andan itibaren ihtiyaç duydukları enerjiyi meyvelerden alabileceklerini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Ela Tahmaz da, “Meyvenin içindeki su sıvı ihtiyacını ve doğal şeker de harcanan enerjiyi karşılayacaktır. Burada da önemli olan mevsimine uygun, üreticisini bildikleri, kontrollü tarım ile yetiştirilmiş, mümkünse sertifikalı meyveleri tercih etmektir” diye konuştu.

Bilinçli ve güvenli meyve tüketimi 

Sağlık uzmanları, çocuklarda sıklıkla sindirim düzenleyici olarak kullanılan meyvelerin hem kabızlık hem ishal gibi sorunlarda tedavi edici özelliğini önemsiyor.

Okul çağı çocuklarının günlük beslenmesinde öğün atlamamak, özellikle kahvaltı ile güne başlamak, proteinden zengin ana öğünler tüketmek önemli. Uzun okul saatlerinde ara öğünlerle destek olmak açısından sağlıklı atıştırmalıklar önem taşıyor. Bu bağlamda meyveler gerek tek başına porsiyon olarak, gerekse süt ve yoğurda katılarak sağlıklı atıştırmalık şeklinde kullanılabiliyor. Her gün ve günde birkaç öğün olacak şekilde tüketilmesi önerilen meyveler; şeker, yağ, tuz oranlarının düşük; lif, vitamin, ve mineral içeriklerinin görece yüksek olması nedeniyle birim başına daha faydalı kalori sağlıyor.

meyve-gidahatti

Sağlık profesyonellerinden meyveler hakkında yaz tüyoları

Şeftalinin en iyi zamanı Haziran ayından Ağustos’a kadar. Kalorisi düşük, yağ içermeyen ve buna karşın pek çok besleyici madde içerir. Tam 10 farklı vitamin içeren şeftalinin içindeki A vitamini göz sağlığı için faydalı. Şeftali, vücudu toksinden arındıran C vitamini ile önemli antioksidanlardan biri olan klorojenerik asit içeriyor.

En çok besin lifi içeren meyveler arasında yer alan kayısı kemikler için önemli kalsiyum, fosfor, manganez, demir ve bakır mineralleri bakımından zengin. 1 adet kayısı günlük potasyum ihtiyacının %3’ünü karşılıyor. Demir içeren meyve ve sebzeler arasında ilk sıralarda yer alan kuru kayısının 100 gramı 6 mg demir içeriyor ve bu miktar günlük ihtiyacın %35’ine denk geliyor.

Antioksidan açısından zengin kiraz, pek çok organı hücre kasına karşı koruyor. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan kiraz C, A, K vitaminleri ile fosfor, demir ve kalsiyum gibi önemli mineraller bakımından çok iyi bir kaynak. Kirazda uykusuzluğa iyi gelen melatonin hormonu olduğu da saptanan kirazın, uykuya geçmekte zorlanan 4 yaş üstü çocuklara yatmadan önce verilmesi uykuya geçişi hızlandırabilir.

Erikler de dengeli besin öğesi içerikleri, zengin lif yapıları ile bebek beslenmesinde ek gıdalara başlanırken ilk tercihler arasında yer alıyor. Şeker ve yağdan zengin olmayan, sodyum bulunmayan erik, kabızlık sorununun çözümüne yardımcıdır.

Kabızlığı olan çocuklarda kayısı, erik ve armut faydalı. Bu meyvelerin püresini bol suyla tüketilmesi, çocukları kabızlıktan koruyor. Özellikle meyvenin tüketiminden sonra su içirilmesi, meyvenin lifinden faydalanılmasını sağlarken kabızlığı çözmede de yardımcı oluyor.

İshalde muz özellikle hem kaybedilen potasyumu yerine koyar hem de ishali azaltır.

Demir eksikliği olan çocuklarda demir damlası veya şurubu ile veya yemeklerle beraber meyve verilmesi demirin emilimini artırır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.