AramaArama
Gıda Hattı

Hangi iller de yangın çıktı? Orman yangınları nerelerde devam ediyor?

4 Ağustos 2021, 16:02
Paylaş
Hangi iller de yangın çıktı? Orman yangınları nerelerde devam ediyor?
Hangi iller de yangın çıktı? Orman yangınları nerelerde devam ediyor? Türkiye'nin dört bir yanından gelen yangın haberleri sonrası yangın çıkan bölge ve illerimiz merak konusu oldu. İşte konuyla ilgili ayrıntılar...

Hangi iller de yangın çıktı? Orman yangınları nerelerde devam ediyor? Türkiye'nin dört bir yanından gelen yangın haberleri sonrası yangın çıkan bölge ve illerimiz merak konusu oldu. İşte konuyla ilgili ayrıntılar...

Bir haftadır devam eden yangınlar ciğerlerimizi yaktı. Antalya'nın; Manavgat ve Gündoğmuş, Muğla'nın; Marmaris, Köyceğiz, Milas, Kavaklıdere, Yılanlı ve Seydikemer, Aydın'ın; Karacasu, Isparta'nın; Sütçüler ve Eğirdir, Denizli'nin ise Tava ve Güney ilçelerindeki  yangınlar devam ediyor. Hatay'dan da 'orman yangını' haberi geldi...

İşte dakika dakika yangınlarda son durum.

Ülkemiz de hangi illerde yangın çıktı?

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un son paylaştığı verilere göre ise son 6 günde 35 ilimizdeki 129 yangının 122'si kontrol altına alındı. 7 noktada süren yangınlara ise müdahale devam ediyor.

Hafta başından bu yana Antalya, Muğla, İzmir, Osmaniye, Mersin, Adana, Çanakkale, Kayseri, Edirne, Kütahya, Aydın, Kilis, Kocaeli, Kastamonu, Sakarya, İstanbul, Hatay, Bursa, Diyarbakır, Karaman, Balıkesir, Manisa, Bingöl, Kırklareli, Bilecik, Şanlıurfa, Bitlis, Kahramanmaraş, Çorum, Isparta illerinde yangınlar meydana geldi.

Yangın meydana gelen şehirler:

 • Antalya,
 • Muğla,
 • İzmir,
 • Osmaniye,
 • Mersin,
 • Adana,
 • Çanakkale,
 • Kayseri,
 • Edirne,
 • Kütahya,
 • Aydın,
 • Kilis,
 • Kocaeli,
 • Kastamonu,
 • Sakarya,
 • İstanbul,
 • Hatay,
 • Bursa,
 • Diyarbakır,
 • Karaman,
 • Balıkesir,
 • Manisa,
 • Bingöl,
 • Kırklareli,
 • Bilecik,
 • Şanlıurfa,
 • Bitlis,
 • Kahramanmaraş,
 • Çorum,
 • Isparta

Muğla-Bodrum orman yangını

Muğla'nın Bodrum ilçesinde Kumbahçe Mahallesi İçmeler yolu güzergahındaki makilik ve ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Bölgeden gelen son haberlere göre; alevler 85 haneli Mazı Mahallesi ve Armutçuk mevkiine de yayıldı. Yangın nedeniyle iki mahalle büyük oranda tahliye edildi. Öte yandan Bodrum'a bağlı Umurca Mahallesi'ndeki yangın 10 saat sonra kontrol altına alındı.

Muğla-Marmaris, Datça orman yangını

Muğla'nın Marmaris ilçesinde 29 Temmuz'da çıkan orman yangına müdahale çalışmaları Asparan mevkii, Turunç ve Osmaniye mahallelerinde yoğunlaştı. Alevler Marmaris-Datça karayoluna da yaklaştı. Trafiğe kapatılan karayolunda, bir süre sonra araçların kontrollü olarak geçişine izin verildi.

muğla-Fethiye orman yangını

Fethiye ilçesinin turistik mahallesi Ölüdeniz'de ormanlık alanda dün gece saat 00.30 sıralarında üç noktada birden yangın çıktı. Karadan yapılan müdahaleye rağmen yangının, rüzgârın da etkisiyle büyüdü.

Köyceğiz orman yangını

Muğla'nın Köyceğiz ilçesi Yeşilyurt Mahallesi'ndeki ormanlık alanda dün saat 15.48'de başlayan orman yangını devam ediyor. Yangına karadan ve havadan yapılan müdahale bugün karadan devam ediyor. Tedbir amaçlı bazı evler boşaltılırken yangına karadan müdahaleye devam edildiği belirtildi.

7 Noktada yangınlar devam ediyor

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yangınlarla ilgili son durumu paylaştı. Buna göre, 35 ilimizdeki 129 yangının 122'si kontrol altına alındı. 7 noktada devam eden yangınlara ise müdahale sürüyor.

"Ülkemizi etkisi altına alan orman yangınlarıyla devletimizin tüm imkanları seferber edilerek mücadelemiz devam etmektedir. 35 ilimizde 129 yangının 122'si kontrol altına alınmıştır. Türkiyemiz güçlüdür!

"İyi niyetli her yardım gereklidir"

İyi niyetli her yardım ve katkı milli birlikteliğimizin gereğidir. Ancak bu akşam itibariyle yurt dışından ve tek merkezden organize edilen sözde yardım kampanyası ideolojik saiklerle, devletimizi aciz göstermek, devlet-millet birlikteliğimizi zayıflatmak amacıyla başlatılmıştır.

"Devletimiz dimdik ayaktadır"

Türkiyemiz güçlüdür. Devletimiz dimdik ayaktadır. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi yitirdiğimiz canlar dışında bütün kayıplarımızı telafi edecek, içimizi yakan bu ateşi söndüreceğiz.

'' Tuzaklara düşmeyin''

Şu anda sosyal iletişim platformlarında, anlık mesajlaşma gruplarında, forumlarda yayılan bilgilerin büyük çoğunluğu yalan haberdir. Bugün böyle bir doğal afet durumunda dahi bu türden yalanları yayanların tuzağına düşmeyelim. Lütfen resmi mercilerin açıklamalarına itimat edelim."

4 Ağustos 2021

Saat 15:00 - Kızıldağ'da alevler etkisini  artırdı kıyasıya mücadele...

Manavgat, Kızıldağ mevkiindeki yangın yeniden büyümeye başladı. DHA muhabiri Alparslan Çınar son durumlu şu sözlerle anlattı:
"Ekipler hem havadan hem karadan kıyasıya mücadele ortaya koyuyor. Yangının devam ettiği en kritik nokta burasıydı. Amaç bu dağa alevlerin ulaşmamasıydı. Ne yazık ki öğle saatlerinde tahmin ediyoruz ki kozalakların sıçraması nedeniyle alevler başladı. Arka tarafında yerleşim yerleri var, buralar tamamen tahliye edildi. Kanyonlar var... Isparta ve Konya orman sınırlarının Antalya ile birleştiği noktaydı burası. Helikopterlerin müdahalesi de sürüyor. Alevlerin bu dağa sıçramaması gerekiyordu ancak ne yazık ki tahmine diyoruz el bombası gibi patlayan kozalaklar 200 metreye ileriye sıçrayabiliyor ki yangının da bu nedenden çıktığı tahmin ediliyor. Vatandaşlar da burada 3 gündür bu alanda seferberlik söz konusu."

Saat 14:45 - Çökek Mahallesi'n de ki yangın kontrol altına alındı

Muğla'nın Seydikemer ilçesinin Çökek Mahallesi’nde dün çıkan ve Dereköy Mahallesi’ne de sıçrayan yangın, günün ilk ışıklarıyla birlikte helikopterlerin de devreye girmesiyle kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

Saat 14:30 - Bir yangın haberi de Hatay'dan

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde orman yangını çıktı. İlk gelen bilgilere göre; yangın Kuzuculu Mahallesi Öğülbek mevkiindeki E-91 Otoyolu kenarında bulunan ormanlık alanda çıktı. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye gelen itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına almak için çalışma başlattı.

Saat 14:14 - Manavgat'ta nem de umutlar da arttı

Manavgat'taki Kızıldağ bölgesinden son durumu aktaran DHA muhabiri Alparslan Çınar "Burası Antalya, Isparta, Konya ormanlarının buluştuğu kritik bir nokta. Söndürme çalışmaları havadan ve karadan sürüyor. Bölgede 40 dereceye yakın bir sıcaklık var. Günlerdir yüzde 10’larda seyreden nem oranı bugün yüzde 42’ye ulaştı. Ekiplerin işini kolaylaştırdı" dedi.

Saat 14:05 - Orhaniye'de alevlere karşı büyük savaş

Marmaris, Orhaniye'deki tabloyu yorumlayan DHA muhabiri Davut Can "Delikliyol mevkiindeki 3 ev ve restoran tahliye edildi. Söndürme çalışmaları havadan ve karadan hız kesmeden sürüyor" dedi.

Saat 13:12 - Son bilanço açıklandı

İletişim Başkanlığı, yangınlara ilişkin son bilançoyu açıkladı. Buna göre; 28 Temmuz'dan beri meydana gelen 174 adet orman yangınının 161'i kontrol altına alındı.

Yangın süren bölgelerde son durum şöyle;

Antalya:
Manavgat ve Gündoğmuş ilçelerinde şimdiye kadar 21 noktada yangın çıktı. 19'u söndürüldü. 2 yangın sürüyor...

Muğla:
Marmaris, Köyceğiz, Milas, Kavaklıdere, Yılanlı, Seydikemer ilçelerinde çıkan 14 yangından 8'si söndürüldü, 6'sını söndürmek için mücadele devam ediyor.

Aydın:
Karacasu ilçesinde çıkan 2 yangından birisi söndürüldü, bir yangın sürüyor

Isparta:
Sütçüler ve Eğirdir ilçelerindeki 3 yangından 2'sini kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor

Denizli:
Tavas ve Güney ilçelerinde çıkan 4 yangından 2'si söndürüldü, 2'si ise sürüyor

Saat 13.05 - İHA'dan nokta atışı...

Yangınlarla mücadelede insansız hava araçları (İHA) da alevlere "nokta atışı" müdahale imkanı sağlıyor. Bir İHA'nın yangınla mücadelede izlediği rota dikkat çekti.

İHA'larla geniş gözetlemeler yapılarak hem yangının boyutu daha hızlı tespit ediliyor hem de söndürme esnasında bu araçlardan elde edilen bilgilerle nokta atışı müdahale yapılabiliyor. Özellikle gece yangınların genel gidişatının görülmesi, ısı noktalarının tespiti ve müdahale yerlerinin daha net belirlenebilmesi, alevlerin daha geniş sahalara yayılmasının önüne geçiyor.

Yangınların yoğun görüldüğü dönemde 7 gün 24 saat esasına göre hizmet veren İHA'lar aracılığıyla sahadan alınan görüntüler, OGM Yangın Yönetim Merkezi'nde anlık takip ediliyor.

Öte yandan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait İHA'lar, 28 Temmuz'dan itibaren 33 sorti, 462 saat uçuş gerçekleştirerek, 12 ilde toplam 45 yangını tespit etti. Deniz Kuvvetlerine ait İHA’lar ile bugüne kadar Muğla'da 19, Manisa'da 2, Antalya'da 8, Balıkesir'de 2, Çanakkale'de 5, İzmir'de 2, Konya'da 2, Aydın'da 1, Isparta'da 1, Denizli'de 1, Burdur'da 1, Uşak'ta 1 olmak üzere toplam 45 yangın tespit edildi.

Saat 13:00 -Çıkarma gemisi Ören Sahili'ni söndürdü

Muğla'nın Milas ilçesi Ören Sahili'nde yükselen alevleri bölgede görev yapan çıkarma gemisi personeli söndürdü.

Saat 12:40 - Ören Sahili'nde ki yangını çıkarma gemisi personeli söndürdü

Milli Savunma Bakanlığı, Muğla'daki yangın söndürme çalışmalarına destek amacıyla gönderilen Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çıkarma gemisinin personeli Ören Sahili çevresinde yangın olduğunu fark etti. Geminin kıyıya yanaşmasıyla personel hortumlarla sahile indi. Çıkarma gemisi personeli kıyıdaki alevlere müdahale etti. Bu sırada bölgedeki jandarma ekipleri de hortumları taşıyarak gemi personeline yardım etti. Ekiplerin müdahalesiyle yangın geniş bir alana yayılmadan söndürüldü. Bölgede bulunan vatandaşlar da askeri personele teşekkür etti.

Saat 12:30 -Sütçüler yangını kontrol altına alındı

Sütçüler'deki orman yangını 3'üncü gününde büyük ölçüde kontrol altına alındı.

SAAT 11:35 - Kızkumu Plajını çevreleyen dağlar yanıyor

Marmaris'te Turgut, Turunç ve Orhaniye mahallelerinde dağların üst kısımlarında yoğunlaşan alevlere müdahale sürüyor.

Ekipler, nem oranının yüzde 10, rüzgarın saatteki hızının 50 kilometreleri bulduğu bölgede, havadan ve karadan yangına müdahale ediyor. Alevler, Orhaniye Mahallesi'nde bulunan Kızkumu Plajı’nı çevreleyen dağlara ulaştı. Rüzgar nedeniyle alevler zaman zaman dağların eteklerine inerek, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.

DHA muhabiri Davut Can da CNN Türk canlı yayınında Orhaniye'deki son durumu şu sözlerle anlattı:
''Orhaniye mevkiindeki Kızkumu Plajı'nı çevreleyen dağları sarmış durumda, yerleşim yerlerini tehdit ediyor. Hava sıcak olduğu için alevler filizleniyor. Marmaris'te tüm zamanların sıcaklık rekorunun kırıldığını söyledi Bakan Pakdemirli. Rüzgar kuzeyli yönlerden esiyor, saatteki hızı 65 km'yi buluyor. İçinde bulunduğumuz mahallede bir çok kişi tahliye edilmiş durumda. Kızkumu plajındaji tekneler de alevlere önlem amaçlı açıklara demirledi. Armutalan, İçmeler, Turunç, Hisarönü, Orhaniye mahallelerinde etkili oldu yangın. 10 bin turist ve yerli vatandaş evlerinden ve otellerinden tahliye edildi.''

Saat 10:41 - Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangınına havadan ve karadan müdahale sürüyor. İlçede 28 Temmuz'da çıkan orman yangınını kontrol altına almak için ekipler yoğun mücadele veriyor. Orman yangını, Kızıldağ çevresinde etkisini sürdürüyor.

Saat 10:30 -Antalya'da 2 ilçe de 4 nokta da yangın sürüyor

Antalya'da 28 Temmuz'dan bugüne kadar 19 noktada yangın başladığı, 14'ünün kontrol altına alındı. Manavgat yangını ilçenin batısında Demirciler Mahallesi'nde, doğusunda ise Gülendağı mevkiinde sürüyor. Gündoğmuş Çayırucu'ndaki yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. İlçenin güneybatısında yangın, Alara Çayı'nın Alanya tarafından kuzey batıya gelme riski taşıyor. Bu sabah erken saatlerden itibaren helikopter ve uçaklarla bölgedeki söndürme çalışmaları yeniden hızlandı.

Yılkı atları tehlikede

Manavgat yangını dün ilçenin kuzeybatısında Beydiğin, Sırtköy, Çardak ve Kızıldağ mahallelerinde devam ederek yapımı devam eden Antalya- Konya Karayolu Demirkapı tüneli bölgesini aşarak İbradı ilçesine bağlı Eynif Ovası'na doğru ilerledi. Yangın nedeniyle Eynif Ovası'nın dağlık kesiminde bulunan yaklaşık 50 sürü olduğu belirtilen yabani yılkı atlarının yaşam alanlarının da tehdit altında olduğu belirtildi. Yetkililer, yılkı atlarının yabani olduğunu, bölgede dağınık bir şekilde yaşadıklarını belirterek, yangının ulaştığı alana coğrafi şartlar nedeniyle girilecek yol olmadığını kaydetti.

Saat 10:25 - Marmaris'teki orman yangınına, gemiyle denizden de müdahale ediliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekibi, Muğla'nın Marmaris ilçesinde devam eden orman yangınını söndürme çalışmalarına denizden destek veriyor.

Saat 10:20 - Denizli'nin Buldan ve Tavas ilçelerinde ormanlık alanlarda çıkan yangınlar kontrol altına alındı.

Saat 10:20 - CNN TÜRK muhabiri Gülşen Coşkun, yangın kontrol merkezinden şu bilgileri paylaştı:

"7/24 çalışıyor buradaki ekip. Yangına müdahalenin beyin noktası diyebiliriz. Buraya yangın ihbarları geliyor, buradaki ekipler haritalar üzerinden bölgedeki ekipleri ilgili yerlere sevkediyorlar. Buradaki harita yangına müdahale edilen araçları gösteriyor. Haritadaki her bir işaretin farklı bir anlamı var. 'H' işareti helikopteri işaret ediyor. Arazözler yuvarlak imgelerle işaretlenmiş. Mavi kare şeklindeki işaretler ormanlar içindeki havuzları ifade ediyor. Gözetleme kuleleri var bir de bu bölgelerde. İhbar gelince haritalar üzerinden hangi araç nerede, hepsinin numarası var, yeri belli. Hangi araç nereye gidecekse belirlenip gönderiliyor. Buradaki görüntü çok önemli, İHA görüntüsü. Manavgat bölgesinden İHA'lardan alınan görüntüler. Bu görüntü üzerinden yangına müdahale diliyor. Son harita ise termik santral bölgesi. Bu haritada OGM'nin ekiplerini görüyoruz. Yangının geçmesini engellemek amacıyla tutulan noktalar."

Saat 10:15 - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, devam eden orman yangınlarına ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Pakdemirli, "34 ilde 160 yangın kontrol altına alındı. Ormanın Kahramanları’nın 5 ilde, 14 farklı yangınla olan mücadelesi durmadan devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Saat 10:13 -  CNN Türk Muhabiri Mustafa Berber ve kameraman Mehmet Akif Yıldız da Milas'tan bildiriyor...

"Milas Türkevleri Mahallesi'ndeki son durum... Görüyorsunuz yangın nedeniyle kullanılamaz hale gelen evler var. Dün öğleden sonra Türkevleri'ne yangın sıçradığı ihbarı gelmişti. Bu ihbarın ardından aslında bölgede tıpkı diğer yangın alanlarındaki gibi teyakkuz oluşmuştu. Soğutma çalışmaları devam ediyor, küçük çaplı dumanlar çıkmaya devam ediyor. Bazı evler kullanılamaz hale geldi, bazı evler zarar görmedi. Bunun nedeninin ağaçlık bölge olduğunu söyleyebiliriz. Ağaçların iç kısmı da tamamen yandı."

Saat 10:08 - Muğla'nın ilçelerinde etkisini sürdüren yangınların kontrol altına alınması için havadan ve karadan etkin mücadele sürdürülüyor.

Saat 09:45 - Orman Genel Müdürlüğü, yangınlarla ilgili son paylaşımında ''39 ilde 174 adet orman yangını meydana gelmiş olup, bu yangınların 160 adedi kontrol altına alınmıştır. 6 ilde 14 adet yangını kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir'' ifadelerine yer verdi.

Saat 09:35 - Aydın'ın Karacasu ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale devam ediyor.
Alemler Mahallesi'ndeki Karıncalı Dağı eteklerinde dün akşam saatlerinde çıkan orman yangınına gece boyunca karadan müdahale eden Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerine havanın aydınlanmasıyla helikopter ve uçakla da destek veriliyor.

Saat 09:26 - CNN TÜRK Muhabiri Mustafa Berber Milas’tan şu bilgileri aktardı:

''Bölgede bazı yerler tamamen boşaltıldı. Alevlerin kontrolü sağlanmadan vatandaşların yerleşimine izin verilmiyor. Bölgenin bazı uç noktaları yanıyor bazılarında yok. Kozalaklar bölgede tehdit oluşturuyor.''

Saat - 09:05 - MSB: Muğla’daki yangın söndürme faaliyetlerine destek olmak ve ihtiyaç hâlinde bölgedeki vatandaşlarımızı denizden tahliye etmek maksadıyla, Ören ve Milas bölgelerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait bir karakol botu ve bir çıkarma gemisi sevk edilmiştir.

Termik Santralin patlama riski bulunuyor

SAAT - 09:00 DHA muhabiri Hande Nayman ve kameraman Ahmet Turhan Altay, Muğla Ören'deki Kemerköy Termik Santrali'nin olduğu bölgede...

Nayman, CNN Türk canlı yayınında şu bilgileri paylaştı:

''Ören mahallesindeki Kemerköy Termik Santrali'nin önündeyiz. Gece saatlerinde korkutucu görüntüler oluştu. Alevler termik santralin 1 km yakınına kadar sıçradı. Gece boyu yoğun bir mücadele oldu. Termik santralin çevresinde hendekler kazıldı, hidrojen tankları boşaltıldı. TOMA'lar hazır bekletildi. Ekipler sabahın ilk ışıklarına kadar bekledi. Günün aydınlanmasıyla havadan müdahale başladı. Termik santral yetkilileri, şu anda tehdit unsurunun olmadığını ifade ettiler. Termik santralin patlamasına ilişkin tüm endişelerin yersiz olduğunu söylediler. 'Patlama riski bulunmuyor' dediler, üst düzey tedbirler alındı.''

Saat - 05:00 Karacasu yangını Karınca Dağı'na sıçradı

Aydın'ın Karacasu ilçesinde, ormanlık alanda çıkan yangın Karınca Dağı’na sıçradı. Rüzgarın etkisiyle yayılan ve kontrol altına alınmakta zorlanılan yangının yaylaları tehdit ettiği öğrenildi. Yangına çok sayıda arazöz ve itfaiye ekibi müdahale ederken, çevre mahallerden traktör ve kamyonetle gelen vatandaşlar yangına müdahale etti. Bozdoğan ve Karacasu belediyelerine ait iş makineleri çevrede çalışma yaptı. Emniyet müdürlüğüne bağlı TOMA’lar da yangına müdahale için bölgeye geldi. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Afrodisias Antik Kenti’nin de olası yangına karşı çevresinde çalışma yapılarak koruma altına alındığı öğrenildi.

Saat - 00:24 Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Denizli'de çıkan yangına müdahale etmek için 11'inci Komando Tugay Komutanlığı'nın iş makineleri ve personelinin görevlendirildiğini bildirdi.

Saat - 00:10 Denizli'nin Tavas ilçesinde başlayan yangın kısmen kontrol altına alındı. Yangına tüm kamu ve kuruluşlarının imkanlarıyla seferber olduğunu belirten Atik, "Yangını kontrol almak için tüm gücümüzü ortaya koyduk. Sağ olsun Denizlili vatandaşlarımız bizlere çok yardımcı oluyorlar. Ellerindeki tüm araç ve gereçlerle ekiplerin çalışmalarına destek oluyorlar. Şu anda yangını kısmen de olsa kontrol aldık. Sabah olduğu zaman helikopterlerin manevra yapma durumu olunca yukarıdan müdahaleyle yangını çok büyümeden kontrol altına aldıktan sonra soğutma işlemlerine başlayacağız" dedi.

3 Ağustos 2021...

Muğla’nın Marmaris ilçesi Armutalan Mahallesi'nde perşembe günü çıkan orman yangını sürüyor.

Hisarönü Mahallesi’ni aşan alevler Orhaniye ve Turunç mahallelerinde etkili oluyor.
Rüzgarın sık sık yön değiştirmesi nedeniyle yangına müdahale güçlükle yapılıyor.
Orhaniye'de alevlerin yaklaştığı bir marinada tekneler, tedbir amacıyla açığa çekildi.

Milas ve Bodrum'da da yerleşim alanlarına ulaşan yangını söndürme çalışmaları aralıksız sürüyor.

Mazı ve Çökertme'de mahalleler tahliye edildi

Bodrum'da Mazı ve Çökertme'de etkili olan yangın, Bozolan, Fesleğen, Gökbel ve Türkevleri mahallelerine sıçradı. Jandarma ekipleri, mahallelerin tahliyesini sağladı. Yangının Çökertme Mahallesi Geren Mevkisi'ndeki yazlık sitelere ulaşmaması için de yoğun çaba harcanıyor.

Yerleşim yerlerine de sıçrayan yangında bazı evler kullanılamaz hale geldi.
Alevlerin ulaştığı Yeniköy - Mazı yolu da bir süre ulaşıma kapandı.

Milas'ta bazı yazlıklar yandı

Kissebükü Koyu'na kadar ilerleyen alevler havadan ve karadan çalışmayla kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Milas Ören Mahallesi'nde alevlerin ulaştığı bir sitede bazı yazlıklar yandı.
Ören'deki termik santralin çevresinde önlemler arttırıldı.

Köyceğiz yangını yerleşim yerlerini tehdit ediyor

Köyceğiz'de geniş bir alana yayılan yangın da yerleşim yerlerine yaklaştı.
Kavacık ve Çayhisar Mahalleleri tedbir amacıyla boşaltıldı. Yangına 1 uçak 3 helikopter ve çok sayıda ekipler müdahale ediliyor.

Kavaklıdere ve Seydikemer'de 4 mahalle boşaltıldı

Muğla'nın Kavaklıdere ilçesindeki yangın da sürüyor. Kavaklıdere'ye bağlı Harmanbeleni ve Ortaköy mahalleleri tedbir amaçlı boşaltıldı.

Seydikemer'de de alevlerin yaklaştığı Dereköy ve Boyalı mahalleleri tahliye ediliyor.

İl genelindeki yangınlara 5 uçak, 15 helikopter ile çok sayıda orman ve itfaiye ekibi müdahale ediyor. Antalya ve Isparta'da da yangınlar devam ediyor.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz, Gündoğmuş ilçesinde ise 29 Temmuz'da başlayan ve yüksek sıcaklık, düşük nem, rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılan yangınlarda söndürme çalışmaları sürüyor.

Akseki Kaymakamı Volkan Hülür, ilçede yerleşim alanlarını tehdit eden hiçbir yangının olmadığını söyledi.

Kepez, Hocaköy, Güneykaya mahallelerinde de bir sıkıntı kalmadığını belirten Hülür, "Sadece Gülen Dağ'da devam eden bir yangın var. Alevlerin yerleşim alanına sıçramaması için şerit açtık, havadan da müdahale sürüyor" diye konuştu.

Yangında en fazla Kepezbeleni Mahallesi'nin zarar gördüğünü anımsatan Hülür, burada vatandaşların gerekli ihtiyaçlarının giderildiğini kaydetti.

"Gündoğmuş'ta helikopterler sık sık atış yapıyor"

Gündoğmuş Kaymakamı Hamza Özbilgi de ilçede 6 noktada yangının devam ettiğini söyledi. Yangınlara havadan ve karadan yoğun şekilde müdahalenin sürdüğünü dile getiren Özbilgi, "İlçedeki mahalleler tahliye edilmişti, alevlere gece boyunca karadan müdahale edildi, sabah saatlerinden itibaren de havadan müdahale başladı. Helikopterler sık sık verilen koordinatlara su boşaltıyor" ifadesini kullandı.

Manavgat'taki yangın ise Beydiğin, Çardak mahalleleri ile Kızıldağ çevresinde etkili oluyor. Orman yangınları yaban hayatını da etkiledi. Beydiğin Mahallesi'nde söndürme çalışmalarını yürüten belediye işçisi Yusuf Aydın, bukalemun, tavşan, kaplumbağa gibi canlıların ormandan kaçtığını söyledi.

TOMA’lar devrede

Emniyet Genel Müdürlüğü, Antalya ve Muğla'daki yangın söndürme çalışmalarına destek vermek amacıyla bölgeye 112 Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) sevk etti.

Jandarma Genel Komutanlığı, yurdun çeşitli bölgelerindeki orman yangınlarını söndürme çalışmalarına, 2 bin 310 personel, 317 araç ve 4 helikopterle destek veriyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, 520 sahil güvenlik personeli, 1 sahil güvenlik korveti, 26 sahil güvenlik botu, 3 dalış emniyet güvenlik ve arama kurtarma timi, 1 sahil güvenlik helikopteri ile yangın söndürme ve tahliye çalışmalarına destek veriliyor.

Muğla ve Antalya'da 869 kişinin tedavisi tamamlandı. 47 kişinin tedavisi sürüyor.

Isparta'ta 15 ev yandı

Dün akşam ise Isparta'nın Sütçüler ilçesinde yangın başlamıştı. Yazılı KanyonTabiat Parkı'nın kuzey tarafında başlayan yangın rüzgarın etkisi ile büyüdü. Çandır ve Şeyhler köyünde 15 ev yandı.

Alevler Yazılı kanyon tabiat parkını teğet geçti. Sarp arazide süren yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan çalışmalar sürdürülüyor.

62,5 milyon TL nakdi yardım gönderildi

Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da yangın mağdurlarına yönelik yardımlarla ilgili son durum paylaşıldı.

Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye’ye; AFAD, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından toplam 62,5 milyon TL nakdi yardım gönderildi.

Bin 759 vatandaşa barınma hizmeti veriliyor. Afetzede vatandaşların acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi için; yangın bölgelerine 357 aile tipi çadır, 40 genel maksat çadırı, 204 yaşam konteyneri ve 42 WC-duş konteyneri sevk edildi.

Yangından etkilenen vatandaşların beslenme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla; yangın bölgelerinde günlük 19 bin 435 kişi/öğün sıcak yemek dağıtılılıyor.
Ayrıca ihtiyaçlar doğrultusunda bin 700 koli hijyen malzemesi ile 100 gıda kolisi dağıtıldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.