Gıda Hattı

Hangi il ve ilçelerde arazi toplulaştırması yapılacak?

10 Ocak 2018, 11:58
Paylaş
Hangi il ve ilçelerde arazi toplulaştırması yapılacak?

Bakanlar Kurulu, tarımsal işletmelerde ölçek büyüklüğünü sağlamak ve arazilerin daha verimli kullanılması amacıyla Ankara Kalecik, Çankırı Merkez, Eldivan, Kızılırmak, Şabanözü ile Kırşehir'in Akpınar ve Kaman ilçelerine bağlı bazı köylerde zorunlu arazi toplulaştırması yapılması kararı aldı. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yazısı üzerine 10 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca, Kırşehir’in Akpınar ilçesine bağlı Çalıburnu Köyü ile Hanyerisarıkaya Köyü’nde, yine Kırşehir’in Kaman ilçesine bağlı Darıözü, Hamit ve Yukarıçiftlik köylerinde arazi toplulaştırması yapılacak.

tarim-arazi-gidahattiAnkara ve Çankırı'daki uygulamalar

Resmi Gazete’de yayınlanan bir başka Bakanlar Kurulu Kararı ile arazi toplulaştırması yapılacak köyler ise şunlar:

Ankara Kalecik ilçesine bağlı Karatepe, Kınık, Satılar, Şemsettin, Yurtyenice, Yüzbeyi, Demirtaş, Beykavağı köyleri.

Çankırı Merkez ilçeye bağlı Balıbağı, Bozkır, Çivi, Dedeköy, Doğantepe, Germece, İnandık, Karadayı, Konak, Süleymanlı, Tüney, Yukarıpelitözü, Akören, Aşağıpelitözü köyleri.

Çankırı Eldivan ilçesine bağlı Büyükhacıbey, Hisarcık ve Hisarcıkkayı köyleri.

Çankırı Kızılırmak ilçesine bağlı Kızılırmak merkez, Aşağıovacık, Tepealagöz, Yeniyapan, Yukarıalagöz, Aşağıalagöz köyleri.

Çankırı Şabanözü ilçesine bağlı Karahacı ve Gündoğmuş köyleri.

tarim-arazi-gidahattiArazi toplulaştırması zorunlu olacak

Belirtilen alanlarda, 2009 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Arazi Toplulaştırmasına İlişkin Tüzük maddelerine göre, özel arazi toplulaştırması kapsamında kamu yararı gözetilerek isteğe bağlı olmaksızın DSİ Bölge Müdürlükleri tarafından zorunlu olarak uygulanacak.

Arazi toplulaştırma kriterlerine uygun olmayan yerler ile teknik olarak arazi toplulaştırma sahasına dahil edilmesi uygun olmayan tepelik, taşlık, çukurluk alanlar ile yoğun sabit tesis bulunan alanlar toplulaştırma harici bırakılacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.