Gıda Hattı

Hangi durumlar uçukları tetikliyor?

28 Kasım 2021, 12:14
Paylaş
Hangi durumlar uçukları tetikliyor?

Uçuklar, genellikle dudaklarınızda olmak üzere ağzınızın içinde veya çevresinde gelişen ağrılı, açık kabarcıklar. Bir kez uçuk geçirdikten sonra, muhtemelen hayatınız boyunca daha fazla uçukla karşılaşacaksınız.

Bunun nedeni, uçuklara herpes simpleks virüsü (HSV-1) olarak bilinen bir virüsün neden olması. Bir HSV enfeksiyonu kaptıktan sonra virüs, uzun süre gizli kalabileceği yakındaki sinir hücrelerine gidiyor.

Tetiklendiğinde, virüs tekrar çoğalmaya başlıyor. Başka bir neden uçuk oluşumuna neden oluyor. Uçuğu neyin tetiklediğini tahmin etmek zor olabiliyor. Ancak araştırmalar bazı yaygın tetikleyicileri belirledi.

Stres

Stres, bağışıklık sistemini zayıflatabiliyor. Bu da HSV-1'in yeniden etkinleştirilmesini ve uçuk oluşumuna neden olmasını kolaylaştırıyor. Bunu önlemek için stres yönetimi tekniklerini kullanmalısınız. Kısaca iyi uyku, düzenli egzersiz ve rahatlamak için zaman ayırmak yararlı olabiliyor.

Güneş ışığına fazla maruz kalmak

Güneşten gelen ultraviyole ışınları, uçuk virüsünün doğrudan etkinleştirilmesi veya bağışıklık sistemini zayıflatarak uçuk alevlenmelerine neden olabiliyor.

Hormonal değişiklikler

Hormon seviyelerinizde büyük dalgalanmalar yaşıyorsanız, uçuğun yeniden ortaya çıkma olasılığı artar.

Bağışıklık sistemini zayıflatan tedaviler

Kemik iliği nakli veya kanser tedavisi gören kişilerin bağışıklık sistemlerini baskılayan ilaçlar almaları gerekebiliyor. Bu immünosupresanlar sıklıkla uçuk virüsünün yeniden aktivasyonuna yol açıyor. Araştırmalar, bu dönemlerde antiviral kullanmanın uçuk alevlenmelerini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Beslenme

Hiçbir gıdanın uçuklara neden olduğu ispatlanmamıştır. Ancak halihazırda bir enfeksiyonunuz varsa, yüksek miktarda amino asit (arginin) içeren gıdalardan kaçınmanızda yarar olabilir. Bunun nedeni, uçuk virüsünün çoğalmak için arginine ihtiyacı olması. Arginin açısından zengin besinler arasında et, fasulye ve süt ürünleri bulunuyor.

Soğuk algınlığı, grip ve nezle

Başka bir enfeksiyonla savaşmak, bağışıklık sisteminizin uçuk virüsünü baskı altında tutmasını zorlaştırabiliyor. Bu da virüsün yeniden aktifleşmesine ve uçuk oluşumuna yol açabiliyor. Soğuk algınlığı, ateş ve grip, uçuk alevlenmesi riskinizi artırıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.