Gıda Hattı

Hande Doğandemir kimdir? Hande Doğandemir hayatı

22 Kasım 2021, 13:04
Paylaş
Hande Doğandemir kimdir? Hande Doğandemir hayatı
Hande Doğandemir kimdir? Ünlü oyuncu Hande Doğandemir hayatı ve Hande Doğandemir biyografiaraştırmasını gidahatti.com olarak sizler için araştırdık.

Hande Doğandemir kimdir? Ünlü oyuncu Hande Doğandemir son projeleri ve özel hayatı ile dikkat çekmektedir. İşte hayatı ve merak edilen her şey...

Hande Doğandemir biyografi

doğum; 22 Kasım 1985, Ankara

mesleği; Türk oyuncu, sunucu ve sosyologdur.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi sosyoloji bölümü mezunudur. İletişim sosyolojisi üzerinde çalışmıştır. Ortaokul ve lisede Fransızca eğitim görmüştür. Üniversitede son sınıfta Erasmus ile Fransa'nın Lille şehrinde okudu. Televizyon ve iletişim sosyolojisi üzerinde çalışma yaparken kamera arkasında çalışmaya başladı ve kamera arkasında çalıştıktan sonra oyunculuğa başladı. Oyunculukla birlikte TRT'de sunuculuk yaptı.

Hande Doğandemir kimdir?
Hande Doğandemir

Hande Doğandemir hayatı

Kariyeri

2011'den itibaren oyunculukla eş zamanlı 20 dakikalık Hatırlar mısınız? adlı arşiv programının kamera arkasıyla birlikte TRT Okul'da iki yıl sunuculuk yapmıştır.

Sinema kariyerindeki ilk deneyiminde, Burak Aksak'ın Bana Masal Anlatma adlı filminde başrol olarak Ayperi karakterini canlandırdı. Aylin Zoi'nin "Mecaz" adlı müzik klibinde oynadı. 2015 yılında Kerem Deren'in yazdığı ve başrolünü oynadığı Racon Ailem İçin adlı dizide Yağmur karakterini canlandırdı.

Nejat İşler ile Browni intense reklamında vamp kadını canlandırdıktan sonra dikkat çekmiş, ardından Onur Ünlü'nün yönettiği Şubat dizisinde geleceği düşünceleri gören lunapark sahibinin kızı Elem karakteriyle birlikte eşzamanlı konuk oyuncu olarak tek bölümlük Leyla ile Mecnun dizisinde hiç konuşmadan insanlara gülen Şans karakteri ve sunmaya devam ettiği "Hatırlar Mısınız?" programıyla akıllarda yer edinmiştir. Hemen peşinden Güneşi Beklerken dizisinde liseli atletizm sporcusu Zeynep rolüyle başrolde oynayarak tanınmıştır. Lipton şans öpücüğü reklamlarında Güneşi Beklerken dizisinde başrolü paylaştığı rol arkadaşı Kerem Bürsin ile marka yüzü oldu.

2011-2012 yıllarında, TRT 1'de yayınlanan Sen de Gitme dizisinde iki sezon acil doktoru Aslı karakterini canlandırmıştır. Dizinin 2. sezonu ile birlikte eş zamanlı olarak TRT Okul'da "Hatırlar mısınız?" programını sunmaya başladı.

Ardından aynı sezon "İbret ailem" adlı yaz dizisinde albenili İpek karakteriyle absürt-komedi oynadı. Konuk oyuncu olarak tek bölümlük Vanlı depremzedeyi oynadığı Böyle Bitmesin dizisi hariç bir süre sadece sunuculuk yaptı.

Kamera arkasında gelen tekliflerle başrollerini oynadığı kısa süreli Keskin Bıçak ve Kahramanlar dizileriyle oyunculuğa adım atmış. Sonrasında 2010'da kamera arkasında çalışmaya devam ederken Altan Gördüm ve Vahide Perçin'den Akademi 35 Buçuk'tan oyunculuk eğitimi aldı. Atasay doğum günü kutlama reklamında oynamış ve Avon Dergisi'nin 2010 Haziran ayının "Yüz Güzeli" seçilmiştir.

İletişim sosyolojisi üzerinde tez hazırlarken bir yapım şirketinde stajyerlik yapan sosyolog Hande Doğandemir çeşitli yapım ve rejilerde çalıştı. Kamera arkasında editör yardımcısı olarak en son program içeriği hazırladı. 2020 yılında konuk oyuncu olarak yer aldığı Kırmızı Oda dizisinde Nesrin rolünü canlandırmıştır. Doğandemir, son olarak Exxen’de yayınlanan Hükümsüz dizisinde “Filiz” rolüyle başrolde yer aldı.

Filmografi
Sinema

2019 Nuh Tepesi Elif Başrol Oyuncusu
2017 Kaybedenler Kulübü Yolda Sevda Başrol Oyuncusu
2016 Her Şey Aşktan Pelin Başrol Oyuncusu
2015 Bana Masal Anlatma Ayperi Başrol Oyuncusu
2021 Daha İyi Bir Yarın Ekin Başrol Oyuncusu

Televizyon

YılBaşlıkRolNotlar
2021-günümüzAnnemizi SaklarkenBaşrol Oyuncusu
2021HükümsüzFilizBaşrol Oyuncusu
2020Kırmızı OdaNesrinKonuk Oyuncu
2019YüzleşmeMasal Karaca / Gonca KalenderoğluBaşrol Oyuncusu
2018Can KırıklarıLeyla Akgün DoğanBaşrol Oyuncusu
2017Muhteşem Yüzyıl: KösemHatice Turhan SultanBaşrol Oyuncusu
2016Hayatımın AşkıGökçeBaşrol Oyuncusu
2015Racon: Ailem İçinYağmur / AzraBaşrol Oyuncusu
2013-2014Güneşi BeklerkenZeynep Yılmaz / Güzel / SayerBaşrol Oyuncusu
2013Leyla ile MecnunŞansKonuk Oyuncu
ŞubatElem-
2012Böyle BitmesinCeylan AğalıKonuk Oyuncu
İbreti Ailemİpek ŞenocakYardımcı Oyuncu
2011-2012Sen De GitmeAslıYardımcı Oyuncu
2010Keskin BıçakAslı KaraağaçBaşrol Oyuncusu
KahramanlarZeynep KayhanYardımcı Oyuncu

Video klip

Video klipYıl
Aylin Zoi - Mecaz2014
Ersay Üner - İki Aşık2017

Sunuculuk

YılAdıSüre
2011-2013Hatırlar mısınız?20 dakika

Ödüller

YılÖdülRolKazandı/Aday
20143. Ege Üniversitesi Medya Ödülleri En İyi Kadın OyuncuGüneşi Beklerken-ZeynepKazandı
3. Kristalfare Medya Ödülleri En İyi Kadın OyuncuAdaylık
5. Ayaklı Gazete Televizyon Ödülleri En İyi Gençlik Dizisi Kadın OyuncuKazandı

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.