Gıda Hattı

Hammadde Sıkıntısı, Ayçiçeği Yağının Fiyatını Yükseltiyor

1 Şubat 2008, 17:05
Paylaş

Türkiye'de 2007 yılında ayçiçeği yağı üretimi 750 bin tonda kaldı. Ayçiçeği yağının fiyatı, hammadde sıkıntısı nedeniyle altı ayda yaklaşık yüzde 70 arttı

Ayçiçeği yağının fiyatı, ham madde sıkıntısı nedeniyle altı ay içinde yaklaşık yüzde 70 arttı. Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı ve Helvacızade Yağ Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanvekili Tahir Büyükhelvacıgil, 2006 yılından beri yağ üreticisi firmaların, sattığı ürünün yerine hammaddeyi hep daha yüksek fiyattan satın almaya başladığını belirtti.

Türkiye'de yeterli ayçiçeği üretilmemesinin, ayçiçeği yağının fiyatındaki artışın önemli etkenlerinden biri olduğunu ifade eden Büyükhelvacıgil, 2007 yılında 1 milyon ton ayçiçek yağı hedeflenirken üretimin 750 bin ton civarında gerçekleştiğini söyledi. Büyükhelvacıgil, küresel ısınma nedeniyle tüm dünyada ayçiçeği üretiminde azalma olduğuna dikkat çekerek, "En büyük ayçiçeği üreticilerinden Arjantin, rekolte düşüklüğü nedeniyle bu ülkeden yapılan ihracata yüzde 30 vergi koydu. Diğer büyük üreticiler Ukrayna ve Rusya da aynı şekilde davranıp ülkelerinde vatandaşları için fiyatı düşük tutma adına ihracata vergi koydu" dedi.

Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti: "Ülkemizde altı ay içinde ayçiçeği yağının fiyatı yaklaşık yüzde 70 arttı. Yine de eldeki ve marketteki bir miktar stok ve iç piyasadaki aşırı rekabet nedeniyle, bu durum perakendeye tam olarak yansımadı. 5 litrelik ayçiçeği yağının fiyatı, şubat ayı içinde 22–23 YTL’ ye çıkabilir."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.