Gıda Hattı

Anne karnında kalp hastalığı teşhisi mümkün!

18 Kasım 2017, 21:35
Paylaş
Anne karnında kalp hastalığı teşhisi mümkün!

Günümüzde Fetal Ekokardiyografi yöntemi ile anne karnında bebeğin kalp sağlığı hakkında bilgi alabilmek ve kalp hastalığı için önlem almak mümkün.

Hamilelik sürecinin henüz 19’uncu gününde gelişmeye başlayan kalbin sorunlar yaşaması milyonlarca olasılık arasında. Ancak günümüzde anne karnında bebeğin kalp sağlığı hakkında bilgi alabilmek ve olası sorunların önüne geçebilmek mümkün.

Fetal ekokardiyografi, anne karnındaki bebeğin kalbinin ultrason ile görüntülenmesi olarak tanımlanabilir. Ultrason teknolojisinin gelişmesi ile birlikte hamileliğin 12’inci haftasından sonra kalbi kaliteli görüntülemek mümkün.

Ancak 16. ve 22. haftalar ideal görüntülenme zamanı. Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu annenin hangi koşullarda Fetal Ekokardiyografi yaptırması gerektiğini şu şekilde açıkladı;

  • Anne ya da babada doğumsal kalp hastalığı olanlar,
  • Kardeşinde doğumsal kalp hastalığı olanlar,
  • Kadın doğum doktorlarının kalpte problem olduğunu düşünmesi,
  • Annenin hamilelik esnasında şüpheli ilaç veya toksik maddeye maruz kalması
  • Annenin hamilelik esnasında enfeksiyon geçirmesi
  • Bazı sendromik hastalıklar ve böbrek, göz, beyin gibi diğer organ hastalıkları saptandığında fetal ekokardiyografi yapılması önerilmektedir.

Süleymanoğlu, ülkemizde Fetal Ekokardiyografinin otuz yıldan beri yapılmakta olduğunun altını çizdi.hamilelik-kozmetik-gidahatti

Hamilelikte kalp hastalığı fetal ekokardiyografi ile teşhis edilebilir

Fetal ekokardiyografide birinci amaç doğumdan sonra tedavisi zor ya da mümkün olmayan kalp hastalıklarını saptamak. Küçük kalp delikleri, kalp damarlarında ya da kapaklarında darlıklar ve yetersizlikleri saptamak ise öncelikli değil. Anne karnındaki dolaşım sistemi ile doğum sonrası dolaşım sistemi arasında bazı farklılıklar bulunuyor.

Bu farklılıkların gerçekleşmediği anne karnındaki bebekte bazı hastalıkların fark edilmemesi problem olarak kabul edilmemeli. Aynı zamanda bebeğin kalp ritmi de çalışma esnasında değerlendirilir. Kullanılan ultrason cihazının kalitesine, kullanıcının tecrübesine, bebeğin pozisyonuna ve hareketliliğine bağlı olarak yapılan incelemenin güvenilirliği değişebilir. Doğum sonrasında gerekli görülürse yeniden kontrol önerilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.