AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Hamilelik fobisi, sosyal medya ile daha da yaygınlaşıyor. Peki bu korkunun üstesinden nasıl gelinir?

Hamilelik fobisi, sosyal medya ile daha da yaygınlaşıyor. Peki bu korkunun üstesinden nasıl gelinir?
21 Eylül 2018, 10:33

Son birkaç yıldır, dış faktörlerin etkisi ile daha çok artan Tokofobi (hamilelik korkusu), anne adaylarının bu süreçte yaşadığı korku durumu olarak tanımlanıyor. Kötü deneyimlerini sosyal medya üzerinde paylaşanlar, anne adaylarının doğumdan ya da hamilelik boyunca yaşanması muhtemel olumsuz durumlardan daha fazla korkmasına yol açıyor.

Özellikle sosyal medyada, doğum yapan kişilerin deneyimlerini paylaşması, diğer anne adaylarına büyük bir stres durumu yaşatıyor. İngiltere'deki Hull Üniversitesi'nde ebelik eğitimi veren Catriona Jones, doğum yapan ve deneyimlerini sosyal medyada paylaşan yeni annelerin, daha fazla kadında hamilelik fobisi geliştirdiğini söylüyor.  

agri-hamile-anne-agrikesici-gidahatti

Ergenlikten hamilelik öncesine kadar tokofobi oluşabilir

Yeni ebeveynlerin genellikle Facebook gibi platformlarda yaşadıklarını paylaşması, bu korkunun özellikle bebek sahibi olan kadınlarda daha yaygın oluşmasına neden oluyor. İkincil tokofobi olarak adlandırılan bu durum, travmatik yaşanan doğumdan sonra da gelişebiliyor. Birincil tokofobi ise hiç doğum deneyimi yaşamamış kadınların yaşadığı duygu durumu. Birincil tokofobi, ergenlikten, hamileliğin başlangıcına kadar hissedilebiliyor. 

Ciddi tokofobisi olan kadınlar hamileliği önlemek için bu süreyi çok uzatabiliyor. Tokofobi korkusuna sahip olan kadınlar için oturumlar düzenleyen Hipnoterapi koçu Rena Gough, “Bazı kadınlar, hamile kalmaktan korktukları için veya sebebi ne olursa olsun hamileliği sonlandırabiliyor.” diyor.

 hamilelik-egzersiz-5-gidahatti

Bu korku ile nasıl başa çıkılır?

Uzmanlar, bu tür kaygılara kapılan kadınların, hamilelik sürecinin başında mutlaka doktoruna danışmasını öneriyor. Özellikle zihinsel sağlık desteği sağlama üzerine eğitim almış bir sağlık uzmanına başvurulabilir. Tokofobiye sahip olan anne adayları, terapiler ile bu korkularından kurtulabiliyor. 

Doğum anında hissedilecek acılardan kaygı duyan anne adaylarının, doktorlarının önerdiği bir ağrı kesiciyi yanında bulundurması, kendini güvenme hissetmesine yardımcı olur.

Erken doğum yapmaktan korkan kadınlar ise doğum çantasını 6. aydan itibaren kolay ulaşabilecekleri yerlerde bulundurması, olası bir doğum başlangıcında zaman kaybetmemelerini sağlıyor. Bununla beraber, aile ve arkadaşlarla yapılan rahatlatıcı konuşmalar, korku sahibi anne adaylarının daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, doğum kurslarına gitmek, ilk kez anne olacak kadınların çok daha bilinçli olmasını sağlıyor. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.