Gıda Hattı

Hamilelik döneminde bitki çayları içilebilir mi? Hangi çaylar güvenli?

18 Ekim 2021, 12:15
Paylaş
Hamilelik döneminde bitki çayları içilebilir mi? Hangi çaylar güvenli?

Özellikle ilk üç aylık dönemde günde sadece bir veya iki bardak bitki çayı içtiğiniz sürece çoğu bitki ve meyve çayının hamilelikte güvenli olduğu düşünülüyor. Ancak bazı bitki çaylarını içerken daha dikkatli olmak gerekiyor.

Çay, dünya çapında en popüler içeceklerden biri. Birçok kadının hamilelik sırasında keyif almaya devam ettiği bir içecek. Bitki çayları, bitter çikolata ve diğer birçok yiyecek ve içecekte polifenoller yer alıyor.

Bu kimyasalın sağlığa faydaları olabilir. Ancak bazı araştırmalar, özellikle üçüncü trimesterde yüksek düzeyde tüketmenin bebeğinizin dolaşım sistemini etkileyebileceğini öne sürüyor.

Genel bir kural olarak, yemek pişirmede kullanılan meyve veya bitkilerden yapılan çaylar, hamileyken içmeniz için güvenli. Yani zencefil, ıhlamur, papatya çayları hamilelikte içmek için daha ideal. Ancak hamilelikte ada çayı veya maydanoz çayı içmemelisiniz.

Adaçayı çayı, düşük ve yüksek tansiyon ile bağlantılı olan thujone içeriyor. Maydanoz çayını da çok miktarda içerseniz, düşük yapma riskinizi artırabilir. Hatta bebeğinizin gelişimi etkilenebilir.

Ayrıca, uyumanıza yardımcı olduğunu iddia eden birçok bitki çayı karışımında kullanılan kediotundan kaçınmak en iyisi.

Kafein içeren çaylardan ve diğer içeceklerden uzak durmak gerekiyor. Çünkü kafein plasentayı kolayca geçebiliyor. Bebeğinizin olgunlaşmamış karaciğeri kafeini parçalamakta zorlanıyor. Bu nedenle, bebeklerin, yetişkinler için güvenli kabul edilen kafein miktarlarından yan etkiler yaşama olasılığı daha yüksek.

Peki, hangi çaylar güvenli?

Bitkisel çaylar söz konusu olduğunda, hamilelik sırasındaki etkileriyle ilgili çok fazla araştırma bulunmuyor. Bu nedenle, çoğu sağlık uzmanı hamile kadınlara, gıdalarda bulacağınızdan daha fazla miktarda bitki tüketmekten kaçınmalarını tavsiye ediyor.

Hamilelik sırasında muhtemelen güvenli olduğu düşünülen bitki çayları arasında ahududu yaprağı, nane, zencefil ve melisa çayları bulunuyor. Ancak yine de hamileliğin ilk üç ayında ahududu yaprağı ve nane çaylarından kaçınmak en iyisi.

Sonuç olarak yaygın popülerliklerine rağmen, tüm çaylar hamilelik için güvenli sayılmaz. Çoğu bitki çayından kaçınmak yararlı olabiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.