AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Hamdi Ulukaya’dan CEO tavsiyeleri!

Hamdi Ulukaya’dan CEO tavsiyeleri!
2 Haziran 2019, 18:42

Amerika’da son 10 yılda en hızlı büyüyen şirketlerden Chobani’yi kurma yolculuğunu anlatan Hamdi Ulukaya, “CEO’lar yalnızca yönetim kurullarına değil, asıl tüketicilerine karşı sorumludur. İlk üç yıl Chobani’nin kutularına kendi telefonumu yazdım. Bu telefon görüşmelerini pusula olarak kullandım” sözleriyle CEO’lara mesaj verdi.

Türkiye’den Amerika’ya uzanan başarı öyküsü ile ABD’nin önde gelen girişimcilerinden gıda markası Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya, 2019 TED Konferansı’nın açılışında ilham veren bir konuşma yaptı.

“İlk üç yıl yoğurt kutularına kendi telefon numaramı yazdım”

Kanada’nın Vancouver kentinde, “Bizden Daha Büyük” temasıyla gerçekleştirilen konferanstaki konuşmasında, CEO’ların gündemlerini değiştirmesi gerektiğini vurgulayan Ulukaya, şunları söyledi:

“CEO’ların son 40 yıldır süregelen gündem maddelerini değiştirme vakti geldi. Bizim artık, yalnızca hissedarlara hesap veren ve tek odak noktası kârlılık olan bir yönetim biçimini benimseyen CEO’lara değil, ‘insan’ı merkeze alan anti-kahramanlar gibi Anti-CEO’lara ihtiyacımız var. Önce ‘çalışanlar’ diyen, cam kulelerinden çıkıp çalışanlarıyla omuz omuza veren yöneticiler dünyayı değiştirebilir. Topluma olan sorumluluğunu bilen, dünyanın sorunlarına karşı taşın altına elini koyarak çözümün bir parçası olmaya niyetlenen ve toplumun bir öğesi gibi hareket edebilen CEO’lar fark yaratacaktır. Son olarak, tüketiciler olarak her biriniz bir şeyleri değiştirme gücüne sahipsiniz. Demek ki CEO’lar, yalnızca yönetim kurullarına değil, asıl tüketicilerine karşı sorumludur.”

“Yatırımın değil, iyiliğin getirisi”

CEO’lar çalışanları ve toplumu her şeyin önünde tutarak “yatırım getirisi” yerine “iyiliğin getirisi”ne odaklandığında şirketlerin dünya için fark yaratabileceğine inandığını belirten Hamdi Ulukaya, “İşte o zaman daha tutkulu çalışanlara ve bizi destekleyen bir topluma sahip olabileceğiz. Böylece maksimum kârdan ziyade, gerçek zenginliğe ulaşabileceğiz.” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.