AramaArama
Gıda Hattı

Hamburgerin 30 yılı: Fast food nasıl değişti?

5 Mart 2019, 21:45
Paylaş
Hamburgerin 30 yılı: Fast food nasıl değişti?

Fast food, yani hızlı yemek, kimilerinin zaman, kimilerinin ekonomi, kimilerinin de lezzet yönünden vazgeçemedikleri bir beslenme tarzı. Genellikle bir ana yiyecek, bir garnitür ve bir içecekten oluşan menü şeklinde sunulan fast food, sürekli eklenen yeni ürünlerle değişim geçirme halinde. Son yıllarda yeterli ve dengeli beslenme yönünde farkındalığın artması ile daha sağlıklı seçenekler restoran menülerine eklenmiş olsa da, fast food hala genel olarak yüksek oranda kalori ve sodyum içeren bir beslenme tarzı olarak görülüyor.

Fast food menülerinin gelişimini incelemek isteyen Amerikalı araştırmacılar, ABD'nin en meşhur restoranlarından onunda sunulan menüleri üç farklı zaman diliminde inceledi. 1986, 1991 ve 2016 yılında bu restoranlarda satılan yiyecekleri inceleyen araştırmacılar, ana yemek, garnitürler ve tatlılara bakıldığında kalori ve sodyum düzeylerinin ciddi şekilde arttığını ortaya koydular. Araştırmada, ürün çeşitliliğinin 30 yılda %226 oranında arttığı, yeni eklenen ve üretimden kalkmış ürünlerin genellikle 30 yıl boyunca satılmış olan ürünlere göre olumsuz özellikler taşıdığı da ortaya koyuldu.

Fast food restoranları dünyada yükseliş halinde. ABD'de herhangi bir günde 20 yaş üzeri yetişkinlerin %37'si fast food tüketiyor. Özel olarak 20-39 yaş aralığına bakıldığında bu oran %45'e yükseliyor. Standart bir ana yemek ve garnitür, ortalama 767 kilokalori enerji içeriyor. Bu miktar günlük ihtiyaç duyulduğu varsayılan 2000 kkal enerjinin %40'ına karşılık geliyor. Bunun yanına şekerli içecek de eklendiğinde oran %45-50 civarına çıkıyor.

trans yağ

Sonuçlar şaşırtıcı

Boston Üniversitesinden Dr. Megan A. McCrory liderliğinde yürütülen çalışmada, 30 yıllık dönemdeki fast food ürünler porsiyon boyutları, enerji yoğunlukları, sodyum, demir, kalsiyum içerikleri açısından incelendi. Ulaşılan en önemli sonuçlar şöyle oldu:

  • Toplam ana yemek, garnitür ve tatlı çeşidi %226 oranında arttı.
  • Bu üç kategoride kalori içeriği ciddi şekilde arttı. En büyük artış tatlılarda görüldü (her 10 yılda bir 62 kkal). Bunu 30 kkal ile ana yemekler izledi.
  • Kalori artışı çoğunlukla porsiyon boyutlarının artması nedeniyle yaşandı. Özellikle tatlılarda (her 10 yılda bir 24 gram) ve garnitürlerdeki artış (13 gram) dikkat çekti.
  • Sodyum tüm yiyecek kategorilerinde ciddi oranda arttı.
  • Olumlu bir değişiklik olarak, ana yemek ve tatlılarda kalsiyum ciddi oranda arttı. Demir ise sadece tatlılarda ciddi artış gösterdi.

Her ne kadar kalsiyum ve demir artışı olumlu olsa da, bu besin ögelerini daha az kalori ile almayı mümkün kılan alternatifler var. Fast food restoranlarının, ürünleri için kalori bilgisi sunması, porsiyonları küçültmesi, fast food alışkanlığını sürdüren tüketicilerin daha sağlıklı beslenebilmeleri için çözüm olarak görülüyor. Araştırma Journal of Academy of Nutrition and Dietetics dergisinde yayınlandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.