AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Hamburger sevenlere kötü haber: ABD bu skandalı konuşuyor

Hamburger sevenlere kötü haber: ABD bu skandalı konuşuyor
12 Mayıs 2016, 14:50

Bu haberi okuduktan sonra hamburger için düşündükleriniz değişebilir. Clear Labs isimli firmanın California eyaletindeki fast food zincirleri ve perakendecilerden aldığı hamburger eti örnekleri moleküler seviyede incelendi. Bazı sonuçlar gıda güvenliği açısından kaygı verici.

ABD, San Francisco merkezli Clear Labs, moleküler gıda kalitesi alanında faaliyet gösteriyor. 2014 yılında bir grup yazılım mühendisi ve genom bilimci tarafından kurulan firma, dünyanın gıda tedarikini endekslemeyi ve gıda bütünlüğünü sağlamayı hedefliyor. Firma şu anda tedarik zincirlerini güvence altına almalarına yardımcı olmak için 10 perakendeci ve üretici ile çalışıyor.

 İnsan ve fare DNA’ları bulundu

Firmanın araştırması için  California eyaletinde faaliyet gösteren tedarikçiler ve fast food zincirlerinden alınan 258 hamburger ve donmuş hamburger eti örneği moleküler seviyede incelendi.

22 perakendeciden toplam 79 markanın ürünlerini içeren incelemede, hamburgerlerin üçünde fare, birinde ise insana ait DNA tespit edildi.

Firma, sonuçların rahatsız edici olmasına rağmen insan ve fare DNA’sının insan sağlığına zararlı olmadığını ifade etti. Firmanın testleri, tespit edilen DNA’nin kesin kaynağını belirleyemiyor. Firma ise fare DNA’sının  kaynağının dışkı, insan genetik materyalinin kaynağının ise üretim sürecinde kazayla karışan saç olduğunu düşünüyor.

hamburger-gidahatti (1)

Kırmızı et yerine hindi eti

Rapordaki en rahatsız edici bulgu fare ve insan DNA’sı olsa da, başka sorunlar da var. İncelenen ürünlerin yüzde 14'ünün bir şekilde sorunlu olduğu ortaya çıktı.

Birçok hile vakasını belirleyen firma, kırmızı et yerine daha ucuz olan tavuk ve hindi etinin kullanıldığını tespit etti. Bunun dışında dana eti olduğu belirtilen üründe domuz eti, kuzu eti olduğu söylenen üründe ise dana DNA’sı bulundu. Bu hileler, özellikle dini nedenlerle belirli etlerden kaçınan insanlar için endişe verici.

Vejetaryen ürünlerindeki sorun daha büyük

Araştırmada incelenen vejetaryen ürünlerin özellikle sorunlu olduğu belirlendi. Bu ürünlerin yüzde 23,6'sında sorun olduğu ifade edildi. Bu oran, tüm örnek grubu seviyesinin yaklaşık 2 katı.

Clear Labs ortaklarından Mahni Ghorashi’ye göre bunun nedeni bileşenlerin karmaşıklığı.

İncelenen vejetaryen ürünlerin ikisinde et, 14'ünde ise eksik malzeme olduğu belirlendi. Örneğin, siyah fasulye içerdiği söylenen bir üründe siyah fasulye bulunamadı.

İçerikler haricinde üreticilerin ürünleri hakkında verdiği besin değerlerinde de hatalar olduğu kaydedildi. Teste alınan 47 fast food hamburgerinden 38'inin etikette belirtilenden daha fazla kalori içerdiği tespit edildi. Tüm örnek grubunun neredeyse yarısının etikette gösterilenden daha fazla kalori ve karbonhidrat içerdiği belirlendi.

kiyma-gidahatti

Hamburger eti ve gıda güvenliği sorunları

Toplam örnek grubunun %4’ünün, gıda kaynaklı hastalıklara yol açabilecek patojen DNA içerdiği belirlendi. Patojen içeren 11 hamburgerden 4’ünün bitki esaslı bileşenlerle üretildiği tespit edildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.