Gıda Hattı

Ham balın faydaları nelerdir?

12 Kasım 2021, 17:52
Paylaş

Ham bal, tarih boyunca bir halk ilacı olarak kullanılmıştır ve çeşitli sağlık yararları ve tıbbi kullanımları vardır. Hatta bazı hastanelerde yaraların tedavisi için kullanılır...

Bu sağlık yararlarının çoğu, ham veya pastörize edilmemiş bala özgüdür. Marketlerde bulduğunuz balların çoğu pastörize edilmiştir. Yüksek ısı, istenmeyen mikroorganizmaları öldürür, rengi ve dokuyu iyileştirebilir, her türlü kristalleşmeyi ortadan kaldırabilir ve raf ömrünü uzatabilir.

Ham bal denemekle ilgileniyorsanız, güvenilir bir yerel üreticiden satın alınmalıdır. İşte çiğ balın sunduğu bazı sağlık yararları:

İyi bir antioksidan kaynağıdır

Ham bal, antioksidan görevi gören bir dizi bitkisel kimyasalları içermektedir. Bazı bal türleri, meyve ve sebzeler kadar çok antioksidan içerebilir. Antioksidanlar, vücutta serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarından korumaya yardımcı olur.

Serbest radikaller yaşlanma sürecine katkıda bulunur. Ayrıca kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir.

Araştırmalar, baldaki polifenoller adı verilen antioksidan bileşiklerin kalp hastalığını önlemede rol oynayabileceğini göstermektedir.

Antibakteriyel ve antifungal özellikler

Araştırmalar, çiğ balın istenmeyen bakteri ve mantarları öldürebileceğini göstermiştir. Doğal olarak bir antiseptik olan hidrojen peroksit içermektedir. Bir antibakteriyel veya antifungal olarak etkinliği bala bağlı olarak değişmektedir. Ancak bu tür enfeksiyonlar için bir halk ilacından daha fazlası olduğu açıktır.

Yaraları iyileştiriniz

Manuka balı, etkili bir mikrop öldürücü olduğu ve doku yenilenmesine yardımcı olduğu saptanmıştır. Yaraları tedavi etmek için kullanılır.

Araştırmalar, Manuka balının iyileşme süresini artırabileceğini ve enfeksiyonu azaltabileceğini göstermektedir. Kesikleri bir mağazadan satın aldığınız balla tedavi etmek iyi bir fikir değildir.

Bitki besleyici güç merkezi

Phytonutrients, bitkilerde bulunan ve bitkinin zarar görmemesine yardımcı olan bileşiklerdir. Örneğin, bazıları böcekleri uzak tutar veya bitkiyi ultraviyole radyasyondan korur.

Baldaki bitkisel besinler, antioksidan özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel ve antifungal gücünden sorumludur. Ayrıca çiğ balın bağışıklık sistemini güçlendirici ve kanser önleyici faydalar göstermesinin nedeni olduğu düşünülmektedir.

Sindirim sorunlarına yardım eder

Bal, bazen ishal gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Ancak işe yaradığını gösteren çok fazla araştırma bulunmamaktadır. Mide ülserlerinin yaygın bir nedeni olan Helicobacter pylori (H. pylori) bakterileri için bir tedavi olarak etkili olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda güçlü bir prebiyotiktir, yani sadece sindirim için değil, genel sağlık için de çok önemli olan bağırsaklarda yaşayan iyi bakterileri besler.

Boğaz ağrısını yatıştırır

Soğuk algınlığında bir kaşık bal deneyiniz. Bal, eski bir boğaz ağrısı ilacıdır. Soğuk bir virüs size çarptığında limonlu sıcak çaya ekleyiniz. Aynı zamanda öksürük kesici olarak da çalışır. Araştırmalar, balın, reçetesiz satılan öksürük ilaçlarında yaygın bir bileşen olan dekstrometorfan kadar etkili olduğunu ileri sürmektedir.

Herhangi bir risk var mıdır?

Ham bal, faydalı prebiyotiklere ve besinlere ek olarak Clostridium botulinum gibi zararlı bakterileri de taşıyabilir. Bu özellikle bebekler için tehlikelidir. Bir yaşından küçük bir bebeğe asla çiğ bal verilmemelidir.

Bebeklerde kabızlık, yavaş nefes alma, sarkık göz kapakları, kafa kontrolü kaybı, aşağıya doğru yayılan felç, yetersiz beslenme, letarji, zayıf ağlama botulizm zehirlenmesinin bazı belirtileridir. Yetişkinlerde semptomlar, başlangıçta kısa süreli ishal ve kusmayı, ardından kabızlık ve bulanık görme ve kas güçsüzlüğü gibi daha şiddetli semptomları içerebilir. Çiğ bal yedikten sonra bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız bir doktora görünmelisiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.