Gıda Hattı

Halk Bankası Satılıyor

23 Kasım 2007, 15:43
Paylaş

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye Halk Bankası'nın özelleştirilmesine ilişkin stratejinin bu yıl sonuna kadar belirleneceğini belirterek, ''Türkiye Halk Bankası'nda 2008'de bir özelleştirme bekleyebilirsiniz'' dedi.

Unakıtan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na gelişinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kamu bankalarının özelleştirilmesinde belirlediğiniz bir strateji var mı? Türkiye Halk Bankası'nın blok, ya da yüzde 25'inin satılacağı söyleniyor sorusu üzerine Unakıtan, bu konuda kesin bir karar vermediklerini söyledi.

Unakıtan, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanıp, bunun stratejisini yakında belirleyeceklerini bildirdi.

Özelleştirme İdaresi'nden kendilerine gelen bir kararın olup olmadığının sorulması üzerine Unakıtan, bununla ilgili karar verirken Özelleştirme İdaresi'nin ve danışmanının, özelleştirmedeki bakanların düşüncelerinin dikkate alınacağını ifade ederek, Türkiye'nin menfaatleri neyi gerektiriyorsa, ona göre bir karar verilir dedi.

Unakıtan, Türkiye Halk Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası için ayrı ayrı karar verileceğini dile getirerek, şu anda karar vericilerin önceliği Türkiye Halk Bankası'na verdiğini söyledi.

Bu bankaya ilişkin ilgili bakanlıklardan gerekli bilgileri geçen hafta aldıklarını anlatan Unakıtan, Halk Bankası olarak 2008'de bir özelleştirme bekleyebilirsiniz diye konuştu.

Blok satışı konusunda kendisine hiçbir şeyin sorulmamasını isteyen Unakıtan, bu konuda kesin bir kararlarının olmadığını bildirdi. Unakıtan, Strateji konusunda 2007 yılında bir karar verecek misiniz? sorusuna Veririz, veririz yanıtını verdi.

Kemal Unakıtan, KDV indirimi olabileceği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de Şu anda KDV'de herhangi bir indirimle ilgili çalışma yok. Daha önce karar almıştık. 'Turizmde ve bazı gıda maddelerinde KDV'nin indirilmesi 2008'de başlayacak' dediklerimiz. Onlar aynen uygulanacak diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.