Gıda Hattı

Halis Serbest kimdir? Bergen'in katili Halis Serbest'in hayatı

30 Eylül 2021, 15:18
Paylaş
Halis Serbest kimdir? Bergen'in katili Halis Serbest'in hayatı
Beğenilen şarkıcı Bergen'i öldürmesi ile gündeme gelen Halis Serbest Bergen filminin ardından bir televizyon programında yaptığı açıklamalarla yine gündeme geldi. Bergen ile olan ilişkisini anlatan Halis Serbest söyledikleri ile şok etkisi yarattı.

Bergen’i öldürdüğü için pişman olmadığını söyleyen Serbest'in bu açıklaması magazin gündeminin en çok konuşulan ismi olmasına neden oldu. Peki, Halis Serbest kimdir? Bergen’i öldürme sebebi ne?

4 çocuk istismar edildi

Çıkardığı albümdeki “acıların kadını” şarkısıyla tanınan ve bu isimle anılan bergen’in yüzüne 1982 yılında kezzap atan ve 1989 boşandıktan sonra da vurup öldüren kocası Halis Serbest bir süre cezaevinde yattı. Daha sonra ise serbest kaldı. Adana'da yaşayan Halis Serbest Kozan ilçesinde ikisi 16 ikisi 17 yaşında olan 4 çocuğu istismarda bulunduğu için yakalandı. Ailelerden üçü şikayetçi oldu ve Halis Serbest çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Ceza evine gönderildi daha sonra cezasını çekti ve serbest kaldı.

Halis Serbest hayatı

Ankara'dan Adana'ya iş için giden Bergen daha sonra Halis Serbest ile tanışır ve 1982 yılında evlenirler. Bergen ile evlenirken gazino işini bırakması için söz alan Halis Serbest daha sonra Bergen'in çalışma isteği karşısında boşanma davası açtı. Bazı kaynaklara göre o dönem markalaşan müzik piyasasında Bergen’i elinde tutmak için evlenen Halis Serbest sahte olan evlilik senaryosunu gerçekleştirdi ve aslında Halis Serbest ve Bergen resmi olarak hiç evlenmemişti.

Bergen 1982 yılında Atlas plaktan ilk şarkısını çıkardı ve Halis Serbest'in Bergen’e şiddet uyguladığı da biliniyordu. Bergen bu şekilde uzun süre dayanamadı. Şiddet temelli olarak pek çok kez evden kaçtı. Daha sonra İzmir'de sahne aldığı sırada eşinin azmettirmesi ile yüzüne kezzap atılan şarkıcının hayatı karardı.

Serbest daha sonra yaptığı bir açıklamada kezzap atma işinin ölümle sonuçlanmasını istediğini ancak azmettirdiği kişilerin yalnızca kezzap atarak zarar verdiğini söyledi. Sahnede eşi tarafından yüzüne kezzap atılan Bergen bu olay sonucunda iki gözünü de kaybetti. Vücudunun büyük bir kısmı da zarar gördü ve sol gözü bir daha da görmeyecek hale geldi. Sağ gözünün hasar aldığını ve yüzünün yaralarını gizlemek için saçını hep sağ gözünün üzerine doğru kapatan sanatçı sürekli olarak gözlük kullandı. Bu olaydan sonra Halis Serbest 2 ay boyunca firari yaşadı ve daha sonra yakalandı. Cezaevine gitti. Tedavi olduktan sonra Cengiz Özşeker’in iknası ile 1985 yılına kadar Bergen sahne almaya devam etti. Daha sonra plak yapımcısı Yaşar Kekeva’nın daveti ile İstanbul'a giden Bergen “insan severse” adlı longplay çıkararak 1986 yıllarının sonuna doğru da yaptığı “acıların kadını” şarkısı ile büyük bir şöhret kazandı.

Altın plak ve kasete sahip oldu

Albümü çok beğenilen Bergen Nisan 1987 tarihinde 1986 yılının en çok satan arabesk kadın sanatçısı seçildi ve altın plak ve kaset ile ödül almış oldu. 1987 yılında konser için Adana'ya giden Bergen bıçaklı saldırıya uğradı ve son anda kurtuldu. Bu dönem sahneye çıkmayı bırakan sanatçı 1989 yılında tekrar sahnelere döndü. Albümünün tanıtım töreninde Adana Pozantı'da Bergen 14 Ağustos 1989 tarihinde boşandığı eşi tarafından kurşunlanarak öldürüldü. 30 yaşında ölen Bergen 6 kurşun atılmasına rağmen 3 kurşunla yaralandı. Olay yerinden kaçan eşi aranmaya başlandı. Tarsus devlet hastanesinde morga kaldırılan Bergen’nin ölümü sonrası annesi Sebahat Çakır yoğun bakıma kaldırıldı. Olaydan bir gün sonra Mersin'deki Akbelen mezarlığında Bergen toprağa verildi.

Halis Serbest serbest bırakıldı

Bergen'in katili olan Halis serbest Almanya'da yakalandı. 1992 yılının 12 Mart tarihinde mahkeme tarafından 1 yıl 3 ay hüküm giydi. Zamanaşımına uğrayan dosya ve Almanya'daki mahkumiyet süresi gibi hafifletici sebepler göz önünde bulundurularak 7 ay mahkumiyet ile serbest kaldı. Halis serbest şu anda Adana'da serbest meslek sahibi. İkinci eşinden olan 4 çocuğuyla birlikte mutlu bir beraberlik yaşıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.