AramaArama
Gıda Hattı

Halikarnassos’tan Bodrum’a İz Bırakanlar

13 Eylül 2021, 16:18
Paylaş
Halikarnassos’tan Bodrum’a İz Bırakanlar

Bodrum Belediyesi tarafından hazırlanan “Halikarnassos'tan Bodrum'a İz Bırakanlar” kitabı, Bodrum’un 3 bin 500 yıllık tarihine ışık tutuyor.

Kent anılarının izlerini toplama, derleme ve aktarma amacıyla, Bodrum Belediyesi tarafından hazırlanan “Halikarnassos'tan Bodrum'a İz Bırakanlar” kitabı, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Prof. Dr. Suha Özkan, Mimar Ahmet Berk, kitabın redaksiyonunu gerçekleştiren Fethiye Rahim, Arkeolog Rasim Özgürel ve Mehmet Emre’nin katılımıyla tanıtıldı.

Yurt içi ve yurt dışı kaynak taramalarının, uzun bir kütüphane çalışmasının sonucu, yaklaşık 3 yıllık bir emeğin ürünü olarak ortaya çıkan kitap, 16 öyküden oluşuyor.

Kente iz bırakanların öyküleri anlatıldı

Kitapta; Halikarnassos Kraliçesi Artemisia Tarihin Babası Herodotos, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir, Ozan Panyassis, Turgut Reis, Neyzen Tevfik, Zeki Müren ve Saynur Gelendost gibi kentte iz bırakan isimlerin öyküleri yer alıyor.

Kitabın Araştırma ve Metin Yazarlığını yapan Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü personeli Mehmet Deniz Özbaş, Bodrum Belediyesi ve Bodrum belediye başkanları tarihini anlatan ilk yayının ardından ‘Bodrum’da İz Bırakanlar’ kitabını yayınladıklarını, ‘Bodrum’u Bodrum Yapanlar’ adında çalışmayla planladıkları üçlemeyi tamamlayacaklarını söyledi. Özbaş, “Yaşadığımız çağda her şeyin mesajlarla ilerlediğini ve çok hızlı tükettiğimizi biliyorum. Ama kalıcı adımlar atıldığı zaman bunların gerçekten iz bırakacağını da biliyorum” dedi.

Bodrum’un 3.500 yıllık tarihine ışık tutuyor

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise çalışmanın Bodrum’un 3 bin 500 yıllık tarihine ışık tutan bir yayın olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Leleglerden Karyalılara, Romalılardan Bizanslılara, Rodos Şövalyeleri’nden Osmanlı’ya ve buraların ebedi sahibi olan bizlere kadar çok önemli bir döneme ışık tutuyor. Bodrum bir bütündür. Hem çağlar açısından hem kültürler açısından birbirinden ayrılamaz. Bugün bu topraklarda bu şekilde yaşayabiliyorsak, binlerce yıldır bu topraklara bırakılan ruhun çok büyük bir önemi var. Burada büyük bir harman var ve o harmanın biz de tadına varıyoruz. Bunun da bütünsel olarak yansıtılması çok önemliydi. Bu çalışmaların daha geniş kitleler tarafından benimsenmesi gerekiyor. Kitabı basıp raflarda bırakmamalıyız. Bu belgelerimizi daha geniş kitleler tarafından ulaşılabilir kılmamız, çocuklara ve gençlere bunları okutmamız lazım. İşte o zaman yaşadığımız bu topraklara, sahip olduğumuz kültüre sahip çıkabiliriz.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.