AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Hakkari Tarım il Müdürlüğü telefon numarası - Hakkari Tarım İl Müdürlüğü iletişim

Hakkari Tarım il Müdürlüğü telefon numarası - Hakkari Tarım İl Müdürlüğü iletişim
15 Haziran 2021, 17:45

Hakkari Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve iletişim bilgileri araştıranlar için tüm iletişim bilgilerini bir araya getirdik. İşte Hakkari Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve Hakkari Tarım İl Müdürlüğü iletişim  bilgileri...

Hakkari Tarım il Müdürlüğü iletişim

Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  

  • Adres : Adres : Bulak Mahallesi Fidan Hanım Cad.Karayolları Karşısı Merkez/Hakkari
  • Telefon : 0 (438) 211 20 28
  • Faks : 0 (438) 211 60 16

Hakkari Tarım il Müdürlüğü telefon numaraları

İlçe Müdürlükleri

Birim Telefon Belgegeçer E-Posta
Çukurca İlçe Müdürlüğü 0438 511 20 08 0438 511 20 08 [email protected]
Yüksekova İlçe Müdürlüğü 0438 351 43 63 0438 351 43 63 [email protected]m.gov.tr
Şemdinli İlçe Müdürlüğü 0438 411 20 11 0438 411 20 28 [email protected]

Hakkari Tarım İl Müdürü kim?

Hakkari Tarım İl Müdürü şu anda Vahap ŞİMŞEK'tir.

Hakkari tarım ürünleri neler?

Hakkâri’de uğraşıldığı takdirde birçok tarım ürünü (tahıl-meyve-sebze) yetiştirmek mümkündür. Yetişen tarım ürünleri arasında buğday başta gelir. Diğer tarla bitkileri arpa, darı, mısır, çavdar, çeltik (pirinç), nohut, fasulye, mercimek, patates, soğan ve tütündür.

Sebze olarak ise Hakkari ilinde domates başta gelerek az miktarda biber, patlıcan, hıyar, kabak, tâze fasulye, tâze soğan, lahana, marul ve sarmısak yetişir. Bağcılık Hakkâri’de çok eski bir târihe sâhiptir. Fakat zamanla üzüm yetiştirilmesi azalmıştır.

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım neden yapılır?

Tarım, ürün almak için toprağı sürüp ekme ve hayvan yetiştirme işidir. Bahçecilik, çiftçilik, meyvecilik, hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, tütüncülük tarımın başlıca kollarını meydana getirir. Özellikle bahçe ve çiftlik faaliyetleri ülkemizde tarımın en sık yapıldığı dallardan biridir. Aynı zamanda Türkiye iklim koşulları nedeni ile tarıma elverişli olduğu için ülkemizde çeşitli tarımcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bir ülke endüstri alanında ne kadar ilerlemiş olursa olsun, tarımla uğraşmak zorundadır. Bir ülkede tarımın ilerlemiş olması, endüstri halini alması ile belli olur. Endüstri faaliyetleri ile tarım faaliyetleri birbiri ile orantılı olarak ilerleme kaydetmektedir. Kalabalık ülkelerde tarım faaliyetleri daha fazla olmak zorundadır, bu durumda tarımın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tarım faaliyetleri dendiği zaman akla sadece sebze, meyve yetiştiriciliği gelen ülkemizde tarımın çok farklı kollarının olduğu ve hayvancılık faaliyetlerinin de tarım hareketlerinin içine girdiği bilinmelidir. Hayvancılık ise Bakara Farm gibi işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış hayvan yetiştiriciliğinin önüne geçilmelidir.

Tarım faaliyetleri nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar;

  • Beslenme
  • Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
  • Giyinme
  • Sağlık
  • Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.