Gıda Hattı

Hakkari ve Şırnak tarih oluyor!

2 Ağustos 2016, 11:11
Paylaş
Hakkari ve Şırnak tarih oluyor!

Başbakanlığı döneminde Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Hakkari ve Şırnak’ın il olmaktan çıkartılmasıyla Yüksekova ve Cizre il merkezleri olacak. Hakkari’nin adı Çölemerik, Şırnak’ın adı da Nuh olarak değiştirilecek.

Hükümet, bireysel emeklilik sistemine çalışanların otomatik katılımını öngören yasa tasarısı ile Türkiye Varlık Fonu kurulmasını da içeren birçok düzenlemenin yer aldığı tasarıyı TBMM’ye gönderdi.

cizre-gidahatti

Cizre ve Yüksekova il oluyor

TBMM'ye gönderilen torba tasarıdaki en önemli düzenlemelerden birisi yasalaştığında, Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılacak. Bunun yerine Yüksekova ilçesi merkez olmak üzere Yüksekova; Cizre ilçesi merkez olmak üzere de Cizre adıyla iki yeni il kurulacak.

sirnak-gidahatti

Çölemerik ne anlama geliyor? 

Tasarı yasalaştığında Hakkari’nin yeni adı Çölemerik, Şırnak’ın yeni adı da Nuh olarak değiştirilecek. İlçe haline getirilecek olan Hakkari'nin eski adı Kürtçe Colemêrg'den gelen Çölemerik'ti. Kürtçe'de "çöl" ve "mera" kelimelerinin birleşmesiyle oluşan Çölemerik, "Sahipsiz yeşillik" olarak tanımlanırken, Osmanlıca'da "Çöl Valisi" kullanımına da rastlanıyor. Yine ilçe haline getirilecek Şırnak'ın eski adı da Nuh'un şehri anlamına gelen Şehr-i Nûh'tu.

Ahmet Davutoğlu açıklamıştı

Hakkari ile Şırnak şehir merkezlerinin Yüksekova ile Cizre'ye kaydırılacağını ilk olarak başbakanlığı döneminde Ahmet Davutoğlu duyurmuştu.

ahmet-davutoglu-gidahatti

Güneydoğu’da süren terör mücadelesine ilişkin değerlendirmeleri sırasında Hakkari ile Şırnak şehir merkezlerinin Yüksekova ile Cizre'ye kaydırılacağını açıklayan Davutoğlu, “İdari bazı tasarruflarımız olabilir. Cizre'nin ve Yüksekova'nın il merkezi haline dönüşmesi gibi, çünkü dokuları buna çok uygun. Şırnak'ta Cizre'nin, Hakkâri'de Yüksekova'nın bu anlamda Yüksekova Havalimanı ve şehrin yayılması da dahil olmak üzere bunları da çalışıyoruz yani idari yapı itibariyle... İl merkezinin değişmesi. Şırnak'a gidenler bilir, çok dar bir alanda. Halbuki Cizre çok geniş bir alan. Aynı şekilde Hakkâri'nin genişlemesi zor, Yüksekova genişliyor fakat vilayet yapılanması haline dönüşmediği için de o genişlemeye uygun bir güvenlik ya da hizmet altyapısı olmuyor" dedi.

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır’ın Sur ilçesi gibi Cizre'nin göçlerle getto, varoş şekline dönüşmüş yapılarının da tümüyle düzenleneceğini bildirmişti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.