Gıda Hattı

Hakim görüş: “COP26 gezegen için başka bir başarısızlık”

13 Kasım 2021, 20:05
Paylaş
Hakim görüş: “COP26 gezegen için başka bir başarısızlık”

BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26) sona ererken, BM Genel Sekreteri Antonio Gutterres gibi, önde gelen medya kuruluşları da COP26’nın başarısız olduğu konusunda hemfikir…

İskoçya'nın Glasgow kentinde 31 Ekim-12 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen BM İklim Değişikliği 26. Taraflar Konferansı (COP26) iki hafta süren oturumların ardından sona erdi.

İklim Zirvesi’nde liderlerin iklim değişikliğine karşı taahhütlerin yetersiz olduğuna dikkat çekerek umutsuz beyanlarının yanı sıra, konferansı izleyen uluslararası medya kuruluşları da, COP26’nın başarısız olduğu konusunda görüş birliğine vardılar.

COP26’da neler oldu?

Ülkelerin anlaşmaya varamamasının hedeflerine ulaşamadığı kaygılarını artıran COP26'da iklim krizine karşı bir anlaşma masaya yatırılmasına rağmen, 197 ülkenin tamamının anlaşmayı kabul edene kadar değerlendirmelerin sürmesi bekleniyor. Zirvede yüzlerce şehir ve bölge yetkilisi, 2040 yılına kadar otomobil emisyonlarının ortadan kaldırılmasını, anlaşmayı imzalayan devletler 2040 yılına kadar emisyon oluşturan yeni otomobillerin satışını sona erdirmeyi taahhüt ettiler. Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Çin, ABD ve Almanya ise taahhütte bulunmadılar.

Galler, Kosta Rika, Danimarka, Fransa, Grönland, İrlanda, Kanada'nın Quebec eyaleti, ABD'nin Kaliforniya eyaleti ve Yeni Zelanda, birlikte petrol ve gaz üretimini lisanslamayı durdurma sözü veren yeni bir küresel ittifaka katıldı.

ABD ve Çin ise emisyonların azaltılması, ormanların koruması, kömür kullanımının aşamalı olarak durdurulması gibi iklim değişikliğiyle mücadelede işbirliklerini hızlandırma taahhüdünde bulunmuştu.

Guterres: “Taahhütler ümit verici, ancak yetersiz”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, konferansın sona ermesinden hemen önce yaptığı açıklamada, hükümetlerin karbon (CO2) emisyonlarını durdurma ve küresel sıcaklık artışlarını 1,5 santigrat derece ile sınırlama hedefine ulaşmak için yeterli taahhütleri vermediğini söylemiş, ayrıca gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelere küresel emisyonların azaltmasını sağlamak için finansman desteğine hız verilmesi gerektiğini kaydetmişti.

Ortak bir basın toplantısı düzenleyen Gana, Etiyopya, Bangladeş ve Tuvalu'dan temsilciler ise, ABD'nin COP26'daki ilerlemeyi engellediğini iddia, en yoksul ve en savunmasız ulusların mali kaygılarını göz ardı ettiğini söylediler.

Johnson: “COP26 zirvesi iklimi tek seferde düzeltmeyecek”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da basın açıklamasında, COP26'nın iklim değişikliğini kendi başına "düzeltmeyeceğini" söylerken, “Dürüst olmak zorundayız, Glasgow'daki COP26 zirvesi bunu tek seferde düzeltmeyecek. İklim değişikliğini şu anda burada durduramayacağız. Bu imkansız ve bence herkes bu konuda gerçekçi olmalı" ifadelerini kullanmıştı.

"COP26 gezegen için başka bir başarısızlık"

Devletlerin iklim krizi konusunda aynı taahhütlerde bulunmaması nedeniyle COP26'nın sonuçsuz kaldığı vurgulanırken, Forbes, Financial Times, BBC gibi önde gelen basın kuruluşları, COP26'nın başarısız sonuçlandığını duyurdular. Forbes’in haberinde, COP26 İklim Konferansı "Gezegen için başka bir başarısızlık" olarak nitelendirilirken, BBC'nin haberinde ise bazı devlet yetkililerinin İklim Konferansı için Glasgow'a özel jetlerle uçtuğu ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'ne (IATA) göre, dünyadaki küresel karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 2'sine havacılık sektörünün neden olduğu belirtildi.

Öte yandan BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın bir sonraki müzakereleri, 7-18 Kasım 2022’de Mısır'da Sharm El-Sheikh kentinde düzenlenecek.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.