AramaArama
Gıda Hattı

Hakan Bahçeci vefat etti… Dünya bakliyat sektörü önemli bir duayeni kaybetti

26 Mayıs 2020, 12:55
Paylaş
Hakan Bahçeci vefat etti… Dünya bakliyat sektörü önemli bir duayeni kaybetti

6 kıtada yılda toplam 6 milyon ton ticaret hacmine sahip Hakan Agro DMCC'nin kurucusu ve CEO'su Hakan Bahçeci, Dubai'deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Bahçeci'nin naaşı, 1 Haziran'da Bolu'da toprağa verilecek.

Hakan Bahçeci'nin vefat haberini ilk olarak Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik, sosyal medya hesabından duyurdu.

Dünya bakliyat sektörünün duayenlerinden Hakan Bahçeci'nin Dubai'deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesi, sevenleri ve sektörden kendisini tanıyanları üzüntüye boğdu.

Hakan Agro, vefatını böyle duyurdu

Hakan Agro DMCC’den “Dünya Gıda Ticaretine Yön Veren Türk İş İnsanı Hakan Bahçeci vefat etti” başlığıyla yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Dünya Bakliyat Konfederasyonu Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Hakan Agro Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bahçeci, bu sabah Dubai’de geçirdiği kalp krizi sonrasında hayatını kaybetti. Genç yaşta vefat eden Hakan Bahçeci’nin acı kaybı uluslararası gıda ticareti sektörünü ve yakınlarını yasa boğdu.

Mersin’de kurduğu şirketini Dubai’ye taşıdı, yıllık 6 milyon ton ticaret hacmine ulaştı!

1989 yılında Mersin’de kurduğu Hakan Gıda şirketini 1996'da Dubai’ye taşıyan Hakan Bahçeci, Hakan Agro markasıyla 6 kıtada yılda toplam 6 milyon ton ticaret hacmine ulaşarak dünya gıda piyasasında etkin bir konuma sahip olmayı başarmıştı.

32 senedir tarım ürünleri ticareti ve tedarik zinciri yönetimi alanında aktif rol oynayan Hakan Bahçeci’nin kurucusu olduğu Dubai merkezli Hakan Agro şirketi, 24 ülkede ofis veya tesisleri bulunan çok uluslu bir tarımsal emtia tedarik şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Sektörünün sevilen ve takdir edilen ismi Hakan Bahçeci, 2011-2015 yılları arasında Dünya Bakliyat Konfederasyonu (GPC/CICILS IPTIC) Başkanlığı, Tahıl ve Yem Ticareti Derneği (GAFTA) Yönetim Kurulu Üyeliği, Dünya Gıda Güvenliği Komitesi Üyeliği, International Agri Food Network Başkanlığı ve BM'de Özel Sektör Mekanizması Başkanlığı görevlerini de üstlenmiştir.

Bahçeci’nin naaşı, 1 Haziran’da Bolu’da toprağa verilecek

Hakan Bahçeci, ayrıca 2011-2017 yılları arasında Dubai Türk İş Konseyi Başkanlığını da yürütmüştür. 1969 doğumlu Hakan Bahçeci, evli ve 4 çocuk babası idi.

Merhum Hakan Bahçeci’nin naaşı Dubai’deki işlemlerin ardından özel uçakla Türkiye’ye getirilerek, 1 Haziran’da Bolu’da düzenlenecek cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlanacak.”

Online taziye defteri açıldı

Şirketin internet sitesinde ise taziyelerini sunmak isteyenler için bir açıklamaya yer verildi. Açıklamada, “Geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan zamansız ayrılan merhum Hakan Bahçeci için taziye ziyaretleri 27 Mayıs Çarşamba ve 28 Mayıs Perşembe günleri, 12:00 - 17:00 saatleri arasında merhumun evinde kabul edilecektir. Covid-19 salgını ile alakalı resmi kısıtlamalardan dolayı merhumun ailesine taziyelerini şahsen bildirmek isteyen dostların 0505517679 no’lu telefondan randevu aldıktan sonra evi ziyaret etmeleri önemle rica olunur. Şahsen taziyelerini iletemeyecek olan dostlar için online taziye defteri açılmıştır” denildi.

Gıdahattı ailesi olarak sektörün değerli ismi Hakan Bahçeci'nin vefatından büyük üzüntü duyuyor, ailesine ve sevenleri başsağlığı diliyoruz.

Hakan Bahçeci kimdir?

Anadolu Lisesi’nde okurken bir gıda firmasında çalışmaya başladı ve edindiği tecrübeler sonrasında 20 yaşında ilk şirketini kurdu. 32 yılını tarım ürünleri ticareti ve tedarik zinciri yönetimi alanında çalışarak geçirdi.

Dünya çapındaki şirketi Hakan Agro DMCC 100’den fazla ülkede ticaret yapar konuma geldi. 1500 çalışanı bulunan, Dubai merkezli, 24 ülkede ofis veya tesisleri bulunan çok uluslu bir tarımsal emtia tedarik şirketi olan Hakan Agro DMCC, 2019 yılında ulaştığı 6 milyon ton ticaret hacmiyle dünyanın sayılı gıda tedarikçisi firmaları arasında yerini aldı. Bahçeci, kurucusu olduğu Hakan Agro DMCC'nin grup CEO’su olarak çalışmalarını sürdürdü.

2011-2015 yılları arasında Dünya Bakliyatçılar Konfederasyonu (GPC/CICILS IPTIC) Başkanı, GAFTA (Tahıl ve Yem Ticareti Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi, International Agri Food Network Başkanı ve BM Dünya Gıda Güvenliği Komitesi’nde Özel Sektör Mekanizması Başkanı olarak görev yaptı.

Bahçeci ayrıca 2011-2017 yılları arasında Dubai'de Türk İş Konseyi Başkanlığı da yürüttü.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.