AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Hacamat nasıl yapılır? Hacamatın faydaları nelerdir?

Hacamat nasıl yapılır? Hacamatın faydaları nelerdir?
25 Mayıs 2021, 12:02

Hacamat nasıl yapılır? Hacamatın faydaları nelerdir? sorular, vücudunun belli bölgelerinde ağrı olan vatandaşlar tarafından sorgulatılıyor. İşte hacamat ile ilgili bilgiler.

Vücuda sayısız faydası olduğu bilinen hacamat tedavisi, eklem ve kasları rahatlatıp bu bölgelerde görülen ağrıları hissedilir derecede hafifletmektedir. Birçok faydaların yanı sıra rahatsızlığı bulunan kişilerde de yapılmaması önerilmektedir. Peki, Hacamat nedir, nasıl yapılır? Hacamatın faydaları nelerdir?

Hacamat nasıl yapılır
Hacamat nasıl yapılır

Hacamatın faydaları nelerdir?

Hacamat deriden ufak vakum yolu ile kan alınma yöntemine denir. Eski Mısırlılar döneminden gelen kadim tıp yöntemlerinden birisi olan hacamatın pek çok rahatsızlığa iyi geldiği de bilinmektedir. 5000 yıl öncesine dayanan bir çeşit akupunktur tedavisi olan hacamat, derinin bir neşter yardımıyla çizilip ağzı geniş bir bardak, kavanoz veya şişe ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilerek yapılır. Yaygın olarak ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın yerlere uygulanır. Hacamat'ın pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Hacamatın zararları nelerdir?

Hacamat sıklıkla deride izlere neden olur. Bunun sebebi çürümeye benzer şekilde kanı yüzeye çıkarmasıdır. Hemofili gibi kanama bozukluğu olan ya da anti-koagülanlarla (kanın pıhtılaşmasını önleyen maddeler ) tedavi edilen hastalar için iyi bir tedavi seçeneği olmayabilir. Bu koşulları taşıyanlar, Tedaviden önce akupunktur uzmanı veya doktor ile tedavinin artı ve eksilerini tartışmalıdır.

Hacamat aktif inflamasyon, yanıklar, enfeksiyon veya açık yaralar bulunan cilt bölgelerinde yapılmamalıdır. Bazı rahatsızlıklar oluşabilir, ancak yan etki olarak değerlendirilmemelidir. Durağanlık ortadan kaldırılarak bağ dokusu ve kaslar gevşetildiğinden orta, geçici rahatsızlık beklenebilir.

Hacamat nasıl uygulanır?

Deri altında birikmiş olan kan, kan özelliğini yitirmiş koyu renkli pelte kıvamındadır ve bağışıklık sistemimizi olumsuz yönde etkileyerek birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Hacamat ile bu kan vücuttan alınmaktadır. Hacamat uygun zaman aralıklarında belli zamanlarda uygun olarak yapılırsa, vücudun dışarıya atamadığı ağır metaller, toksinler, serbest radikaller, kullanılan ilaçların ve hormonlu gıdaların vücutta bıraktığı kalıntılar emilerek bedenimizin normal haline gelmesi sağlanmış olur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.